Humb jeten pas 27 ditesh  Viktor Ballaj 51 vjecari punetor i kompanise private te naftes ne Ballsh,nuk i mbijetoj dot plageve te marra nga djegia qe ju shkaktua nga marrja flake e nje tubacioni ne dekantimin e naftes.

Ngjarja ndodhi mengjesin e 3 marsit  2021. Ngjarje e rende ndodhi ne vendin e quajtur Qafa e Kashit ku operon  nje  firme private nafte .

Kemi raportur qe tek ky pus nafte ka marre flake nje tubacion dhe per pasoje  punetori Ballaj i cili ishte i vetem aty ,  pesoj  djegie te shumta ,pas mjekimit ne Fier u nis per Tirane.

Pas incidentit u arrestua shefi teknik  Erion Alushaj i cili pas 3 ditesh ,daten 7 mars u  njoh nga gjykata Fier me masen “Detyrim paraqitje per  shefin e sigurimit teknik “Erion Alushaj.

Gjykata e Fierit vendosi  masen e sigurise deryrim paraqitjeje per Shefin e sigurimit teknik Erion  Alushaj, shef prane sektorit te dekantimit ne nje  kompani nafte ,njeheresh pergjegjes edhe per punetorin qe mbeti i djegur e tashme humbi jeten Viktor Ballaj.

Ato dite raportuam se ne fshatin Kash ne Mallakaster    mori flak nje tubacion dhe  pas shperthimit te nje pompe centrifugale ne sektorin e dekantimit te kompanise se naftes u demtua me djegie operatori i prodhimit Viktor Ballaj 50 vjec .

40 vjecari  Erion Alushaj u  akuzua  per vepren penale  shkelja e rregullave te mbrojtjes ne pune pasi nuk kishte marre  masa per sigurine teknike .

Ato dite edhe banoret e zones u shprehen se degjuan zhurma dhe  ndjehen te kercenuar qe jetojne aq prane puseve te naftes pa asgje mase mbrojtese per jeten .

Për t’ju bashkuar faqes sone në Facebook, klikoni like

loading…

/faxweb