Skip to content

“Nuk mban më ujë pilafi”, Organizata Politike bën thirrje për protestë: Të mërkurën marshojmë drejt kryeministrisë

Ndajeni këtë artikull me të tjerë duke klikuar ikonat më poshtë

Nën monton ‘nuk mban më ujë pilafi’, duke iu referuar rritjes së çmimeve të të gjitha produkteve, e veçanërisht naftës dhe ushqimeve të shportës, Organizata Politike ka bërë thirrje për të mbajtur protestë në Tiranë, të mërkurën duke nisur nga ora 18:00.

Në njoftimin e shpërndarë për mediat, dhe në rrjetet sociale, bëhet me dije se marshimi do të bëhet në drejtim të kryeministrisë.

Postimi:

Rritja e çmimeve s’ka të ndalur. Nafta ka arritur 258 lekë/litër, ndërsa vazhdojnë të rriten çmimet e ushqimeve dhe çdo produkti të domosdoshëm. Shumica dërrmuese e qytetarëve gdhihen çdo ditë e më të varfër, më të grabitur e të nëpërkëmbur.

Qeveria po dëshmon dita-ditës jo vetëm kapjen nga oligarkët, por edhe inkompetencë kriminale në administrimin e krizës. Oligarkët përfitojnë miliona euro subvencione, kurse më të varfrit marrin thërrime të cilave po u skadon afati. Ndërkohë që pjesa më e madhe e shoqërisë nuk përfiton asnjë masë lehtësuese, bordet qeveritare janë shndërruar në kartele ku përligjet rritja skandaloze e çmimeve.

Në këto kushte, të durosh është luks që s’mund t’ia lejojmë vetes. Askush nuk mund t’i varë shpresat te një qeveri hajdute, e kompromentuar dhe e paaftë.

Populli duhet të marrë në dorë fatet e veta.

Të mërkurën, ora 18:00, nga Sheshi “Skënderbej” drejt Kryeministrisë.

Të gjithë në protestë!

/faxweb

Ndajeni këtë artikull me të tjerë duke klikuar ikonat më poshtë