Skip to content

OBSH: Këto janë shtetet “e lumtura” pa infeksione COVID

  • 05/10/2020

Ndajeni këtë artikull me të tjerë duke klikuar ikonat më poshtë

Koronavirusi ende nuk është konfirmuar në vetëm 11 vende nga gjithsej 193 që janë anëtare të plota të Kombeve të Bashkuara, dhe sipas Organizatës Botërore të Shëndetësisë (OBSH), ka njerëz të infektuar në të gjitha kontinentet përveç Antarktidës.

Ishujt Solomon janë vendi i fundit ku është regjistruar virusi vdekjeprurës dhe ai arkipelag i Paqësorit është pjesë e Australisë dhe Oqeanisë, kontinentit me numrin më të vogël të vendeve të prekura nga virusi koronar.

Shteti më i madh në të cilin asnjë rast i koronavirusit nuk është konfirmuar zyrtarisht është Koreja e Veriut, autoritetet e së cilës karantinuan qytetin Kaesong afër kufirit me Korenë e Jugut më 26 korrik, pasi u gjet një person i dyshuar i infektuar me një virus të egër. Sidoqoftë, këto dyshime nuk janë konfirmuar, kështu që, pavarësisht rezervave të ekspertëve të shumtë botërorë të mjekësisë, Koreja e Veriut renditet zyrtarisht si një vend ku COVID-19 nuk ka hyrë.

Turkmenistani është vendi i dytë aziatik që nuk ka konfirmuar praninë e koronavirusit, megjithëse kufizohet me Iranin, ku janë regjistruar gati gjysmë milioni njerëz, si dhe Kazakistanin, i cili regjistron më shumë se 100,000 raste të infeksionit. Ka pasur raporte sporadike të qytetarëve turkmenë që kanë simptoma të koronavirusit dhe madje të vdekjeve të pohuara, por autoritetet atje deri më tani nuk kanë raportuar ndonjë rast të infeksionit.

Nëntë vendet e mbetura në të cilat virusi nuk është konfirmuar janë të vendosura në Oqeani, dhe më i madhi prej tyre është Vanuatu, i cili ka më pak se 200,000 banorë. Vendi më i vogël pa COVID është Nauru, i cili ka vetëm 12,000 banorë.

Më poshtë është një listë e shteteve anëtare të plota të KB në të cilat nuk është konfirmuar asnjë rast i infeksionit koronavirus:

Azi (2): Koreja e Veriut, Turkmenistani.

Australia dhe Oqeania (9): Vanuatu, Kiribati, Ishujt Marshall, Shtetet e Federuara të Mikronezisë, Nauru, Palau, Samoa, Tonga, Tuvalu.

Ndajeni këtë artikull me të tjerë duke klikuar ikonat më poshtë