Organizata Botërore e Shëndetit paralajmëroi të hënën për një hendek të madh midis fondeve të nevojshme për të luftuar pandeminë e koronavirusit dhe fondeve të caktuara për tç tjera qëllime në botë.

Më shumë se 20 milion njerëz në të gjithë botën janë infektuar me virusin e koronës, dhe mbi 700,000 kanë vdekur. Sëmundja është konfirmuar në më shumë se 210 vende dhe territore që kur u identifikua për herë të parë në Kinë në dhjetor 2019.

“Më shumë se 100 miliardë dollarë do të nevojiten vetëm për vaksinat,” u tha drejtori i përgjithshëm i OBSH-së Tedros Adhanom Ghebreyesus para gazetarëve në Gjenevë, raportoi Reuters.

Duke folur për një iniciativë ndërkombëtare për të siguruar një qasje më të mirë në kujdesin shëndetësor, Tedros tha se tre javët e ardhshme janë thelbësore dhe theksoi nevojën për të rritur fondet.

Por ai beson se ka shpresë.

“Asnjëherë nuk është vonë për të kthyer mbrapa pandeminë,” tha ai.

Përveç mungesës së parave për të luftuar COVID 19, OBSH po përballet edhe me presione politike.

Presione politike

Gjermania dhe Franca lanë bisedimet për reformimin e Organizatës Botërore të Shëndetit të premten, të irrituar nga SHBA mbi përpjekjet për të udhëhequr bisedimet edhe pse ka vendosur të largohet nga organizata, thanë zyrtarët.

SHBA informoi OBSH në korrik se do ta linte atë brenda një viti pasi Trump e akuzoi atë si shumë afër Kinës dhe për keqmenaxhimin e pandemisë së virusit koronar. OBSH mohon të gjitha akuzat.

Qeveritë evropiane gjithashtu kritikojnë OBSH, por ato nuk shkojnë aq larg sa Uashingtoni,

“Askush nuk dëshiron të tërhiqet në procesin e reformës dhe të marrë një draft për të nga një vend që sapo ka lënë OBSH vetëm,” tha një zyrtar i lartë evropian i përfshirë në negociata.

Subscribe kanalin tonë në Youtube për të mos humbur asnjë video të re