Një burrë që ra nga një anije lundrimi në mes të natës në Gjirin e Meksikës tregoi se si i mbijetoi 20 orëve që iu deshën shpëtimtarëve për ta gjetur atë në valë.

Vendndodhja dhe mbijetesa e tij është një mrekulli e vogël në vetvete, por James Michael Grimes tregoi se si ai ia detyron jetën e tij instinktit të tij dhe lufton për jetën.

Grimes tha në “Good Morning America” ​​se ai po ruante energjinë duke përdorur teknikat e notit për të qëndruar në det. Lufta e tij për jetën filloi një ditë para Ditës së Falënderimeve Amerikane, pak pasi u ngrit nga tavolina në Carnival Valor rreth orës 23:00. Ai i tha motrës së tij se do të shkonte në banjë. Kjo është gjëja e fundit që kujton, megjithëse thotë se nuk ishte i dehur.

Ai piu disa pije, i tha motrës së tij se ku po shkonte dhe gjëja tjetër që kujton se ishte në det në gjysmë të rrugës midis New Orleans dhe ishullit meksikan të Cozumel-it.

Ai kaloi 20 orët pasuese duke luftuar me detin, por edhe me kandilë deti dhe një peshk të madh me një pendë që nuk e njihte, por thotë se nuk ishte peshkaqen.

“Më erdhi shumë shpejt, u zhyta dhe e pashë. Por nuk mendoj se ishte peshkaqen”, tha ai.

“E kishte një gojë të rrafshuar, erdhi drejt meje dhe më goditi këmbën. E godita me këmbën tjetër”, tha Grimes, duke shtuar se ishte i frikësuar pasi nuk e dinte se për ç’lloj kafshe ishte fjala. Gjithçka që pa ishte një pendë.

Ndërsa nata binte dhe Grimes ishte ende duke pritur për shpëtimtarët, tha ai, i duhej të hante mbeturina rreth tij për të ruajtur energjinë trupore. Ndër të tjera, ai hëngri një copë dërrasë bambuje.

“Më dha një shije në gojën time që nuk ishte uji i kripur,” tha Grimes.

Ai tregon se asnjëherë nuk e ka menduar apo pranuar që ky mund të jetë fundi i tij.

“Nuk do të lejoja që ky të ishte fundi i jetës sime”, tha Grimes.

Në orën 20:25 të Ditës së Falënderimeve, një marinar nga një cisternë e Gardës Bregdetare vuri re Grimes dhe e tërhoqi atë në tokë të thatë, raportoi CNN. /tesheshi.com/