Kaosi që ka përfshirë Sudanin ka sjellë dhe një valë largimesh të qytetarëve e cila pritet të mos mbetet me aq.

 

Më shumë se 800,000 njerëz mund të largohen nga Sudani  si pasojë e konfliktit të armatosur që është ndezur në vend javët e fundit, thanjë zyrtar i OKB-së, duke sqaruar se ky numër përfshin shumë që kishin mbërritur tashmë në Sudan si refugjatë nga vende të tjera.

 

“Nëse nuk ka një zgjidhje të shpejtë për këtë krizë, ne do të vazhdojmë të shohim më shumë njerëz që detyrohen të ikin në kërkim të sigurisë dhe ndihmës,” tha Rauf Mazou në një konferencë të përfaqësuesve të shteteve anëtare të OKB-së në selinë e OKB-së në Gjenevë.

Lufta për pushtet midis kreut të juntës ushtarake, gjeneral Abdel Fattah al-Burhan, dhe komandantit të dytë të regjimit ushtarak, gjeneralit Mohamed Hamdan Daglo, ktheu kaosin në vend duke shënuar viktima dhe të plagosur nga shoqëria civile.

 

 

Luftimet, të cilat kanë marrë qindra jetë, shpërthyen më 15 prill midis dy gjeneralëve që kanë sunduar vendin që nga grushti i shtetit të tyre në vitin 2021, duke bllokuar miliona sudanezë.

 

“Në konsultimet që kemi pasur me të gjitha qeveritë dhe partnerët e përfshirë, kemi arritur në një vlerësim se rreth 815,000 njerëz mund të strehohen në shtatë vendet fqinje të Sudanit”, shtoi zyrtari i OKB-së.

 

Vlerësimi përfshin rreth 580,000 sudanezë, tha Mazou, me refugjatë nga Sudani i Jugut dhe vende të tjera që janë strehuar në Sudan.

Përveç kësaj, ai tha se deri më tani, pothuajse 73,000 njerëz janë strehuar tashmë në vende si, Sudani i Jugut, Çadi, Egjipti, Eritrea, Etiopia, Republika e Afrikës Qendrore dhe Libia.

Subscribe kanalin tonë në Youtube për të mos humbur asnjë video të re