Ukraina e sheh bashkëpunimin e saj në rritje me Turqinë si një zhvillim pozitiv, bëri të ditur sot zëvendëskryeministri ukrainas, Oleg Urusky.

“Bashkëpunimi i shtuar me Turqinë është veçanërisht i rëndësishëm për zhvillimin e industrisë së mbrojtjes së Ukrainës”, tha Urusky në një intervistë me AA.

Ai tha se bashkëpunimi i mbrojtjes midis dy vendeve, përveç “bazuar në përfitime dhe interesa të ndërsjella”, i ofron Ukrainës mundësinë për të fituar “përvojë të mirë”.

Ai tha se takimet e fundit të nivelit të lartë midis dy vendeve tregojnë rëndësinë që Kievi u jep marrëdhënieve të saj me Ankaranë. Urusky, i cili gjithashtu është ministri i vendit të Evropës Lindore për Industritë Strategjike, tha se Ukraina është e etur për të rritur tregtinë dypalëshe me Turqinë në synimin e mundshëm prej 10 miliardë dollarësh.

Në një deklaratë të përbashkët muajin e kaluar, Ankaraja dhe Kievi vendosën të forcojnë më tej partneritetin e tyre strategjik dhe të eksplorojnë rrugët e reja të bashkëpunimit midis dy forcave detare.

Kryeministri Denys Shmyhal vizitoi kryeqytetin turk Ankara në nëntor të vitit të kaluar, ku u takua me zyrtarë të lartë duke përfshirë presidentin Recep Tayyip Erdoğan.