Omicron ‘po çmend’ të gjithë botën, flet mjekja që e zbuloi: Shumica e pacientëve kanë simptoma shumë shumë të lehta, ku ndryshon nga Delta

covid-3.jpg

Ndajeni këtë artikull me të tjerë duke klikuar ikonat më poshtë

Një mjeke nga Afrika e Jugut, e cila ishte një nga të parat që dyshoi për llojin e ri të Covid që po vë në alarm të gjithë botën, tha të dielën se simptomat e variantit Omicron ishin deri më tani të buta dhe mund të trajtoheshin në shtëpi.

Dr. Angelique Coetzee, një mjeke private dhe kryetare e Shoqatës Mjekësore të Afrikës së Jugut, i tha Reuters se më 18 nëntor ajo vuri re shtatë pacientë në klinikën e saj që kishin simptoma të ndryshme nga varianti dominues Delta, megjithëse “shumë të lehta”.

I emëruar si Omicron nga Organizata Botërore e Shëndetësisë, varianti u zbulua dhe u njoftua nga Instituti Kombëtar i Sëmundjeve të Transmetueshme të Afrikës së Jugut (NICD) më 25 nëntor nga mostrat e marra nga një laborator nga 14 nëntori deri më 16 nëntor.

Coetzee tha se një paciente në 18 nëntor raportoi në klinikën e saj se ishte “jashtëzakonisht e lodhur” për dy ditë me dhimbje trupi dhe dhimbje koke.

“Simptomat në atë fazë ishin shumë të lidhura me infeksionin normal viral”, tha ajo, duke shtuar se pacientja dhe familja e saj dolën pozitiv pas testimit.

Në të njëjtën ditë, më shumë pacientë erdhën me simptoma të ngjashme, dhe mjekja kuptoi se diçka tjetër po ndodhte. Që atëherë, ajo ka parë dy deri në tre pacientë në ditë.

“Ne kemi parë shumë pacientë Delta gjatë valës së tretë. Dhe kjo nuk përshtatet në tablonë klinike”, tha më tej mjekja. “Shumica prej tyre po shohin simptoma shumë, shumë të lehta dhe asnjëri prej tyre deri më tani nuk i ka pranuar pacientët në operacione. Ne kemi qenë në gjendje t’i trajtojmë këta pacientë në shtëpi,” tha ajo.

Ndryshe nga Delta deri më tani pacientët nuk kanë raportuar humbje të nuhatjes ose shijes dhe nuk ka pasur rënie të madhe të niveleve të oksigjenit me variantin e ri.

Përvoja e saj deri më tani ka qenë se varianti po prek njerëzit që janë 40 vjeç ose më të rinj. Pothuajse gjysma e pacientëve me simptoma të Omicron që ajo trajtoi nuk ishin të vaksinuar.

(E.K/Faxweb.al)

/faxweb

Ndajeni këtë artikull me të tjerë duke klikuar ikonat më poshtë