Një amerikan u ekzekutua të enjten në Florida gati 40 vjet pasi vrau dy gra që kishte sulmuar seksualisht.

Dwayne Owen, 62 vjeç, mori një injeksion vdekjeprurës dhe u shpall i vdekur në orën 18:14 (ora lokale, 01:14 e premte) në burgun Raeford të Floridës, tha zëdhënësja e korrigjimeve shtetërore Kayla McLaughlin.

Owen ishte dënuar me burgim të përjetshëm për vrasjen dhe sulmin seksual të një gruaje nga Florida në vitin 1984. Fëmijët e viktimës 38-vjeçare ishin duke fjetur në dhomën tjetër dhe e zbuluan trupin të nesërmen.

Gjatë gjyqit të tij Owen pranoi vrasjen si dhe sulme të tjera. Ai u dënua gjithashtu për përdhunimin dhe vdekjen me thikë të një babysitter 14-vjeçare në të njëjtin vit.

Në ankesën e tyre në Gjykatën e Lartë të SHBA-së, avokatët e Owen kërkuan që klienti i tyre të mos vendoset dënimi me vdekje, duke përmendur gjendjen e tij të shqetësuar mendore.

Owen është i dënuari me vdekje i 12-të i ekzekutuar në SHBA këtë vit në katër shtete: Teksas, Oklahoma, Misuri dhe Florida.

Subscribe kanalin tonë në Youtube për të mos humbur asnjë video të re