Në një resort të famshëm veror në Greqi, pronari i një hoteli ka guxuar të bëjë të paimagjinueshmen:  të filmojë klientët në dhoma me ndihmën e kamerave të fshehta.

Pronari 34-vjeçar në vendbanimin Aphytis në Kassandra në Halkidiki ka filmuar dhe ndjekur 27 persona me ndihmën e kamerave që ka vendosur në dhoma.

Hetimi nga policia greke nisi pas një denoncimi nga një çift i ri që gjeti një kamerë të fshehtë në një nga dhomat gjatë pushimeve verore në fund të shtatorit 2022.

Pas kësaj ka pasur një bujë të vërtetë mes turistëve.

Në njoftimin e policisë thuhet se gjatë kontrollit në ambientet e akomodimit turistik u gjetën gjashtë kamera të fshehura në karikues fals të celularit, tetë karta memorie, një regjistrues për monitorimin e jashtëm të qarkut të mbyllur, një njësi ruajtjeje dixhitale të të dhënave dhe një kompjuter elektronik portativ.

Ndaj pronarit të hotelit është bërë kallëzim. Babai i një fëmije 4 vjeç ka përshkruar për mediat atë që i ka shkuar në mendje kur ka zbuluar kamerën në dhomën e hotelit.

“Fëmijës i ndërronim pelenat. Ai ishte i zhveshur në dhomë për orë të tëra dhe nuk është aspak e këndshme të dish që dikush e ka regjistruar dhe mund ta përdorë kudo në internet”, tha babai i fëmijës.

Në komodinën ngjitur me shtratin e tyre, një pajisje e zezë, e cila duket si një karikues celulari me portë USB, po regjistronte momentet e tyre private në dhomën ku po qëndronin në Halkidiki.

“Dukej si një lloj karikuesi telefoni me një portë USB. Po na regjistronte ndërsa ishim në dhomë. Nuk e di se çfarë lloj aparati është në atë mrekulli apo çfarë lloj fotografish mund të bënte dhe nga çfarë këndesh. Mendoj se mund të ishte dashur e gjithë dhoma për të regjistruar,” tha ai.

Kamerat kanë regjistruar edhe zërin. “Më kujtohet që i thashë gruas sime të mos e karikonte telefonin e saj aty, pasi ne kishim karikuesit tanë.

“Kishte edhe një prizë USB në mur, kështu që ne nuk e prekëm. Tani mësojmë se aty kishte një aparat fotografik”, thotë babai. Për regjistrimin e paligjshëm policia e mësoi fillimisht nga një punonjëse e hotelit.

Ajo qëndronte në një nga dhomat me partnerin e saj, pasi pronari i ofroi një dhomë falas si shpërblim për ta falënderuar për një sezon të suksesshëm në bar.

Por partneri i saj i cili ishte specialist elektronike, pa pajisjen në njërën nga prizat dhe kuptoi se ishte një kamerë e fshehtë. Kamera ishte ndezur dhe vazhdimisht regjistronte imazhin dhe zërin e lëvizjeve të tyre.

Ata kanë marrë kamerën dhe kanë shkuar në komisariat dhe kanë denoncuar rastin. Nga regjistrimet deri më tani janë identifikuar 13 persona, transmeton Mondo. /tesheshi.com/

 

Subscribe kanalin tonë në Youtube për të mos humbur asnjë video të re