Subscribe kanalin tonë në Youtube për të mos humbur asnjë video të re

Të paktën 30 persona u shuan dhe 100 u plagosën kur një tren doli nga shinat në Pakistanin jugor, konfirmoi një zëdhënës i policisë.

Disa vagona të Hazara Express u përmbysën pranë stacionit hekurudhor Sahara në Nawabshah, rreth 275 km nga qyteti më i madh i Karaçit, raporton BBC.

Pasagjerët e plagosur janë dërguar në spitalet e afërta. Ekipet e shpëtimit po përpiqen të çlirojnë njerëzit nga rrënojat. Aksidentet në sistemin e vjetër hekurudhor të Pakistanit nuk janë të rralla.

Në videot e publikuara në rrjetet sociale shihen dhjetëra persona në vendin e aksidentit dhe disa pasagjerë po dalin nga vagonët e përmbysur.

Një pasagjer që mbijetoi tha për BBC se pa shumë gra dhe fëmijë të shtrirë në tokë.

“Ata bërtisnin dhe bërtisnin. Nuk dija çfarë të bëja. I mbusha duart me ujë nga ky kanal aty pranë dhe e derdha në fytyrat e atyre që ishin pa ndjenja, duke shpresuar se do të rifitonin vetëdijen,” tha Naseer Ahmed.

Nasser tha se ai i mbijetoi aksidentit sepse “ra nga dritarja kur treni doli nga shinat”.

Aslam, i cili ishte në tren me djalin e tij, tha: “Ne ishim duke fjetur kur papritmas gjithçka u përmbys.

Ministri i Hekurudhave Saad Rafiq tha se hetimet fillestare treguan se treni po udhëtonte me një shpejtësi normale dhe ata po përpiqeshin të përcaktonin se çfarë e shkaktoi daljen nga shinat. Mund të jetë rezultat i dështimit mekanik ose sabotazhit, shtoi ai.

Një zëdhënës i hekurudhës në Karaçi tha se të paktën tetë vagonë ​​dolën nga shinat.

Ai tha se trupat ushtarake dhe paraushtarake së bashku me punonjësit e shpëtimit ishin në vendngjarje dhe ndihmuan në shpëtimin e pasagjerëve të bllokuar në vagona.

Pasagjerët e lënduar më rëndë u transportuan me helikopterë ushtarakë në spitale të largëta dhe të pajisura më mirë.

Zyrtarët thanë se operacionet e shpëtimit përfunduan në mbrëmjen e hershme të së dielës.

Subscribe kanalin tonë në Youtube për të mos humbur asnjë video të re