Nga Beogradi, Përfaqësuesi Special i Departamentit të Shtetit për Ballkanin Perëndimor Mattheë Palmer tha se një nga interesat prioritarë të SHBA-ve është stabiliteti dhe siguria e Ballkanit Perëndimor.

Në një vizitë unike me në krah të dërguarin e BE-së Miroslav Lajçak, ku përcillet mesazhi i një interesi të përbashkët SHBA-BE për rajonin, Palmer nënvizoi se Shtetet e Bashkuara mbështesin fuqimisht dialogun midis Serbisë dhe Kosovës, i cili zhvillohet nën kujdesin e BE-së, si dhe rolin e Lajçak, ndërsa vlerësoi fokusin e Beogradit dhe Vuçiçit në bisedimet me Kosovën.

Brnabiç theksoi se dialogu me Kosovën është në fokusin e qeverisë, por që është e nevojshme të zbatohen gjërat për të cilat ishin rënë dakord më parë brenda dialogut, kryesisht Bashkimi i Komunave Serbe.

Të dy bashkëbiseduesit diskutuan gjithashtu situatën e përgjithshme rajonale dhe ranë dakord se paqja dhe stabiliteti në Ballkanin Perëndimor janë thelbësore për përparimin politik dhe ekonomik të rajonit.

Palmer gjithashtu bisedoi me Ministrin e Punëve të Jashtme të Serbisë, Nikola Selakoviç, të cilit i tha se ishte e papranueshme që Kosova të shmangte përmbushjen e detyrimeve të saj, veçanërisht ZSO, dhe se retorika inflamatore e Albin Kurtit nuk kontribuoi në vazhdimin e dialogut.

Selakoviç vuri në dukje se dialogu mbi normalizimin e marrëdhënieve, me ndërmjetësimin e BE-së, është mënyra e vetme e duhur për të arritur një marrëveshje të qëndrueshme midis dy palëve.

Miroslav Lajcak thotë se data e takimit midis Vuçiç dhe kryeministrit të Kosovës Albin Kurti është caktuar dhe se shefi i diplomacisë së Bashkimit Evropian, Josep Borrell, do ta shpallë atë së shpejti.

Pasi vizitoi Prishtinën dhe në prag të vizitës së tij në Beograd, Lajçak tha se marrëveshja e Uashingtonit “nuk do të thotë asgjë” dhe se vetëm BE ka legjitimitet ndërkombëtar në dialog.

“Nuk ka rrugë tjetër evropiane si për Serbinë ashtu edhe për Kosovën përveç dialogut. Kjo është e rëndësishme. Kurti e di këtë, ashtu si Vuçiç”, tha Lajçak.