Skip to content

Pamje: Charles III u shpall zyrtarisht mbret britanik

Ndajeni këtë artikull me të tjerë duke klikuar ikonat më poshtë

Charles III u shpall zyrtarisht si Mbreti i ri Britanik përpara Këshillit të Aderimit në Pallatin St James në Londër. Para shpalljes së mbretit, zyrtarisht u njoftua se mbretëresha Elizabeth II kishte ndërruar jetë.

Njoftimi u ndoq nga djali i tij, Princi William dhe gruaja e mbretëreshës Camilla, dhe ngjarja u transmetua për herë të parë në histori.

Kryeministrja e re britanike Liz Truss iu bashkua nënshkrimit të deklaratës që njohu zyrtarisht Charles si mbret.

Parlamenti i betohet mbretit

Këshilli i anëtarësimit, i përbërë nga anëtarë të familjes mbretërore, kryeministri dhe politikanë të tjerë të lartë britanikë dhe kryepeshkopi i Canterbury-t, u mblodhën në Pallatin e St James, rezidenca zyrtare e sovranit, për të shpallur mbretin.

Takimi i Këshillit të Aderimit, një organ ceremonial, ka dy pjesë – shpalljen e monarkut të ri dhe nënshkrimin e betimit mbretëror për të ruajtur sigurinë e Kishës së Skocisë, raportoi Reuters.

 

Ndajeni këtë artikull me të tjerë duke klikuar ikonat më poshtë