Skip to content

Pamje: Kina lëshon aeroplanmbajtësen e tretë

Ndajeni këtë artikull me të tjerë duke klikuar ikonat më poshtë

Të premten, Kina lëshoi ​​zyrtarisht aeroplanmbajtësen e saj të tretë, e cila do të quhet “Fujian”.

Mediat shtetërore kineze pretendojnë se transportuesi më i fundit dhe më i avancuar u prezantua në një “ceremoni të shkurtër por solemne” në kantierin detar të Shangait, ku është ndërtuar që nga viti 2018.

“Fujian” është transportuesi i parë kinez i zhvilluar plotësisht me burime vendase.

Ajo përdor katapulta elektromagnetike dhe pajisje ndaluese për të lejuar avionët të ngrihen dhe të ulen në kuvertën e saj.

Ajo mund të transportojë më shumë se 80,000 tonë.

Tashmë “Fujian” pasohet nga ushtrimet në det.

Nisja e “Fujian” është pjesë e përpjekjes për të modernizuar Marinën Kineze, e cila tashmë ka dy aeroplanmbajtëse plotësisht funksionale – Liaoning “epokës sovjetike” dhe “Shandong” vendas, dizajni i të cilave bazohet në Liaoning.

“Fujian”, si dhe transportuesi i katërt, që është në fazën e ndërtimit, janë më të mëdhenj dhe mund të mbajnë më shumë avionë se dy anijet e tjera.

South China Morning Post raportoi në mars të vitit të kaluar se transportuesi i katërt mund të jetë bërthamor.

Ndajeni këtë artikull me të tjerë duke klikuar ikonat më poshtë