Tronditëse janë pamjet që qarkullojnë në internet nga shpërthimi i fundit i vullkanit Kilauea në arkipelagun Hawaii.

Kilauea, një nga vullkanet më aktivë në botë, shpërtheu të mërkurën. Imazhet tregojnë çarje në zemër të vullkanit, me llavë që buron nga krateri i tij dhe duke formuar “fontana”. Shkencëtarët e karakterizojnë aktivitetin vullkanik si “dinamik”.

USGS ka lëshuar një paralajmërim për rrezikun e lëshimit të dioksidit të squfurit në atmosferë dhe krijimit të smogut vullkanik, i cili po përhapet deri në Kilauea. Gjithashtu mund të shkaktojë probleme të frymëmarrjes te njerëzit dhe kafshët dhe të dëmtojë të korrat. Paralajmërohet gjithashtu për “flokët e Pelle”, duke iu referuar fijeve të imta të llavës së ngurtësuar që mund të shkaktojnë acarim të lëkurës dhe syve.

Shpërthimi i Kilauea erdhi vetëm disa muaj pasi fqinji Mauna Loa, vullkani më i madh në botë, shpërtheu në fund të vitit 2022 pas një ndërprerjeje 38-vjeçare.

Kilauea është më i vogël, por shumë më aktiv se Mauna Loa. Për herë të fundit shpërtheu në janar dhe aktiviteti vullkanik vazhdoi deri në mars. Aktiviteti shpërthyes ishte pothuajse i pandërprerë nga viti 1983 deri në vitin 2019.

Subscribe kanalin tonë në Youtube për të mos humbur asnjë video të re