Pamje: një trill i Papa Françeskut i bërë lajm

w_57383462.webp.webp

Ndajeni këtë artikull me të tjerë duke klikuar ikonat më poshtë

Papa Françesku, një dashnor i muzikës klasike, doli fshehurazi nga Vatikani të martën mbrëma dhe vizitoi miqtë e tij të vjetër që drejtonin një dyqan muzikor në rrugën Minerva dhe bleu një CD atje, shkruan Reuters.

Vizita duhej të mbetej private dhe sekrete, por Javier Martinez-Brocal, redaktor i Rome Reports, ndodhi aty dhe e filmoi atë me smartfonin e tij dhe e postoi foton në Twitter.

Në dyqanin StereoSound përballë Panteonit, Francesku qëndroi pak më shumë se 10 minuta. Një zëdhënës i Vatikanit tha se Papa kishte shkuar atje për të bekuar atë sepse ajo ishte restauruar kohët e fundit.

Martinez-Brocal i tha Reuters se pronarët e dyqanit i kishin zbuluar se ishin miqësuar me Françeskun shumë vite më parë kur ai ishte ende Kryepeshkop i Jorge Mario Bergoglio dhe më pas kardinal.

Ai shkonte te StereoSound për të blerë disqe ose regjistrime me muzikë klasike ndërsa ishte në Romë për punë në kishë. Më pas ai qëndroi në një rezidencë aty pranë për të vizituar priftërinjtë.

Ata gjithashtu zbuluan se i dhanë një CD me muzikë klasike, por nuk pranuan të jenë më konkretë. Dihet se Françesku e do Bethovenin, Mozartin dhe Bach, por edhe muzikën tango të vendlindjes së tij Argjentinë.

Në video shihet Papa duke anashkaluar makinë e blinduar teksa del nga dyqani dhe futet në një Fiat 500 të bardhë me targa të Vatikanit.

Kjo nuk është hera e parë që Françesku viziton një dyqan romak. Në vitin 2015, dy vjet pas kurorëzimit, ai porositi syze të reja nga një opticist romak. Ata duhej të dërgoheshin në Vatikan, por ai vendosi t’i merrte i vetëm. /tesheshi.com/

Ndajeni këtë artikull me të tjerë duke klikuar ikonat më poshtë