Rusia nisi dje sulmet ushtarake ndaj Ukrainës, gjë që shkaktoi reagime të ashpra dhe njoftime për sanksione nga fuqitë perëndimore.

Shpërthime të fuqishme shpërthyen mëngjesin e sotëm në qendër të Kievit, ndërsa autoritetet thonë se të paktën tre persona kanë mbetur të plagosur.

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky tha se Rusia vazhdoi sulmet me raketa rreth orës katër të mëngjesit të sotëm, por se përparimi i trupave ruse u pengua në shumicën e drejtimeve. Në një fjalim televiziv, Zelensky tha se sulmet ruse kishin për qëllim objektivat ushtarake dhe civile. Siç tha ai, që nga fillimi i sulmit të djeshëm ushtarak të Rusisë, janë vrarë 137 ukrainas dhe 316 janë plagosur.

Ukraina pret një sulm me tanke ruse në Kiev më vonë të premten, e cila mund të bëhet dita më e vështirë në luftën e nisur dje, tha një këshilltar i ministrit të brendshëm të Ukrainës.

Anton Herashchenko tha se mbrojtësit e Kievit janë gati me raketa antitank që u janë dorëzuar nga aleatët e huaj.

Zëvendësministri i Mbrojtjes i Ukrainës gjithashtu u pajtua me vlerësimin se forcat ruse mund të hyjnë sot në zona jo larg Kievit.

Një raport nga Ministria e Mbrojtjes e Ukrainës tha më herët se njësitë ajrore kishin hedhur në erë një urë mbi lumin Teteriv në Ivankiv, rreth 50 km në veri të Kievit, në një përpjekje për të parandaluar forcat ruse të përparonin në kryeqytet.

Ndërkohë, rusët kapën dy automjete ushtarake ukrainase dhe u drejtuan drejt qendrës së Kievit. Ata ndiqen nga një kolonë kamionësh ushtarakë rusë, raporton Kiev Independent, duke iu referuar Ministrisë së Mbrojtjes së Ukrainës.

Nga ana tjetër, një batalion rus iu dorëzua ushtrisë ukrainase në lindje të qytetit të Kharkovit. Midis dhjetëra ushtarëve të kapur ishin Rafik Rakmankulov, 19 vjeç dhe Mgomd Mgomdov, 26 vjeç nga Kizilyurt, të cilët u përpoqën t’u shpjegonin ukrainasve se ata nuk erdhën për të qëlluar mbi ta, por vetëm “krehën token”.

Katër ushtarë të tjerë rusë, personeli i një automjeti të këmbësorisë luftarake, u kapën nga forcat ukrainase pranë Luhanskut mëngjesin e sotëm. Ata u fotografuan të shtrirë me fytyrë poshtë ndërsa xhaketat e tyre u vendosën mbi kokë pasi u arrestuan nga njësitë nga Kievi.