Një i riu në timonin e një SUV-i u fut me shpejtësi mes dhjetra kursantëve të policisë së kontesë së Los Angeles ndërsa ata vraponin në rrugë herët të enjten.

22-vjeçari Nicholas Joseph Gutierrez, banues në Diamond Bar, aktualisht akuzohet për tentativë vrasjeje të një oficeri policie, por aktakuza pritet të zgjerohet, sipas USA Today.

Sipas Sherifit të Qarkut të Los Angeles, Alex Villanueva, hetuesit kanë dyshime të arsyeshme bazuar në provat se devijimi ishte i qëllimshëm dhe se shoferi 22-vjeçar nuk humbi thjesht kontrollin e automjetit.

Në të njëjtën kohë, videot e regjistruara nga kamerat e sigurisë tregojnë momentin kur mjeti godet grupin e punonjësve të policisë.

Grupi i të trajnuarve të policisë, kryesisht rekrutë të rinj në Zyrën e Sherifit të Qarkut të Los Angeles, ishin në vrapimin e tyre në mëngjes kur automjeti u përplas me ta. 25 kursantë u plagosën, pesë prej të cilëve janë në gjendje kritike për jetën.

Skena e aksidentit i ngjante një “përplasjeje ajri”, tha Villanueva gjatë konferencës së djeshme për shtyp. Kishte trupa njerëzish “të shpërndarë gjithandej, me plagë të ndryshme”, mund të shiheshin edhe rekrutët “të copëtuar”.

Pamjet dhe fotot nga vendi i aksidentit tregojnë fuoristradën e zezë në trotuar me pjesën e përparme të copëtuar. Sipas Los Angeles Times, departamenti i zjarrfikësve konfirmoi se ai ishte në trafik kur goditi praktikantët e policisë. Disa nga të trajnuarit thanë se dëgjuan shpejtësinë e makinës përpara se të përplasej me ta, tha sherifi.

Shoferi, i cili u arrestua në vend, u verifikua se nuk ishte nën efektin e alkoolit, sqaroi z. Villanueva. Megjithatë, sipas burimeve policore që folën për Los Angeles Times, ai u tha oficerëve se kishte “ra në gjumë” në timon. 22-vjeçari iu nënshtrua analizave toksikologjike për të përcaktuar nëse ishte nën efektin e drogës.