Pamjet video! Në verë u përballën me zjarret, sot me përmbytje të mëdha

Screenshot_20-1.png

Ndajeni këtë artikull me të tjerë duke klikuar ikonat më poshtë

 

Më shumë se 200 banesa janë përmbytur në Greqi nga moti i keq dhe vërshimet e furishme të ujit. Një zonë e prekur veçanërisht nga përmbytjet ka qenë ajo e Evias, e cila pak muaj më parë u përfshi nga flakët.

Dhjetëra banorë janë evakuar nga banesat e tyre për pasojë të përmbytjeve. Ekipet e shpëtimit kanë punuar përgjatë gjithë natës për të larguar banorët nga zonat e rrezikuara. Sipas këtyre të fundit, autoritetet i kanë lënë në mëshirë të fatit qytetarët.

Ndërkohë dëmet e ardhura nga shirat e dendur, sipas autoriteteve lokale, janë të pallogaritshme. Zona të tjera të prekura rëndë gjatë orëve të fundit kanë qenë Agia Anna, Achladi dhe Kotsikia.

Evi

Ndajeni këtë artikull me të tjerë duke klikuar ikonat më poshtë