Skip to content

Panik në Divjakë, ngordhin 400 rosa, probleme shëndetësore për pronarin dhe stafin e fermës: Nuk u interesua askush, i kam groposur vetë

Ndajeni këtë artikull me të tjerë duke klikuar ikonat më poshtë

400 rosa të ngordhura në fshatin Mizë të Divjakës, kanë përhapur frikë dhe panik jo vetëm tek punonjësti e fermës por në të gjithë zonën. Lajmi është bërë i ditur nga pronari i fermës në fjalë, aty ku ngordha masive e shpendëve ka sjellë probleme shëndetësore tek i gjithë stafi, madje edhe tek ai vetë.

Ardian Bakiu, e ka cilësuar atë çka ka ndodhur një skandal, pasi nga data 3 qershor që është njoftuar shërbimi veterinar i Lushnjes e deri më sot që data shënon 15, askush nuk është interesuar.

Ai ka theksuar se rosat e ngordhura i ka groposur vetë, madje tregon edhe shqetësimet që ka me shëndetin, si dhimbje koke, temperaturë e të vjella.

E ndërsa kanë kaluar plot 13 ditë që nga dita kur rostat ngordhën në fermë krejt papritur, sot një pjesë e stafit të veterinarisë ka mbërritur pranë fermës, ku ka marrë monstra për ti dërguar për analiza, duke rigroposur përsëri rosat.

Nuk dihet nëse është tentuar që ngjarja të mbahet e fshehtë apo kjo është një neglizhencë e inspektoratit të veterinarisë, që për plot dy javë nuk u bë i gjallë, duke rrezikuar jetën e punonjësve të fermës dhe jo vetë, të gjithë të sëmurë e pa e ditur nga se.

në Facebook, klikoni Join Group

/faxweb

Ndajeni këtë artikull me të tjerë duke klikuar ikonat më poshtë