Alarmi falas për tërmet apokaliptik krijoi panik dhe frikë tek të gjithë njerëzit. Një lajm në media, qarkulloi dhe qytetarët vrapuan drejt makinave për tu larguar.

Pavarësisht se sizmiologët dhe qeveria, apeluan për qetësi, duke kërkuar që qytetarët të mos dalin nga shtëpitë, pasi tërmetet nuk parashikohen.

Ndërsa ditën e sotme, presidenti Ilir Meta në një status në Facebook, apelon njerëzit të qetësohen dhe ti kthehen jetës së përditshme.

“Mirëmëngjes të dashur miq,
Me rëndësi është t’i kthehemi jetës së përditshme dhe qetësisë në familjet tona!
Ju uroj një javë të mbarë!”