Papa Françesku u tha gazetarëve sot se dëshiron të vizitojë Ukrainën. Kur u pyet për një udhëtim të mundshëm të ardhshëm në vend, ai tha: “Kam një dëshirë të madhe të shkoj në Kiev”, raporton Reuters.

 

Ati i Shenjtë bisedoi në avioni papal me gazetarët që udhëtonin me të nga Roma në Kanada.

 

Asnjë papë nuk e ka vizituar kurrë Moskën dhe Papa Françesku ka qenë i hapur për veprimet e Rusisë në Ukrainë.

 

Muajin e kaluar ai akuzoi në mënyrë implicite Moskën për një “luftë agresioni mizore dhe të pakuptimtë”.

Subscribe kanalin tonë në Youtube për të mos humbur asnjë video të re