Papa Françesku dukej se kërkonte të qetësonte Kinën të shtunën, duke përdorur një mbledhje të misionarëve katolikë në Mongoli për të deklaruar se qeveritë nuk kishin “asgjë për t’u frikësuar” nga Kisha Katolike.

 

Komentet erdhën gjatë vizitës së parë papale në demokracinë e re të vendosur mes Kinës dhe Rusisë, ku pontifi 86-vjeçar ka shpresuar jo vetëm të inkurajojë komunitetin e vogël katolik, por gjithashtu të përdorë praninë e tij në derën e pasme të Kinës për të përmirësuar gjendjen e Vatikanit. marrëdhëniet me Pekinin.

 

“Qeveritë dhe institucionet laike nuk kanë asgjë për t’u frikësuar nga puna e ungjillizimit të Kishës, sepse ajo nuk ka asnjë axhendë politike për të avancuar…”, tha papa 86-vjeçar, gjatë një fjalimi në Katedralen e Shën Peters dhe Palit në kryeqytetin mongol.

 

Partia Komuniste e Pekinit është e kujdesshme ndaj Kishës Katolike në territorin e saj dhe ushtron kontroll të rreptë mbi të gjitha institucionet fetare të njohura.

 

Selia e Shenjtë rinovoi një marrëveshje vitin e kaluar me Pekinin, duke lejuar të dyja palët të marrin fjalën në emërimin e peshkopëve në Kinë, një veprim që kritikët e kanë quajtur një lëshim të rrezikshëm të Vatikanit në këmbim të një pranie në vend.

 

Pekini nuk i ka bërë kurrë një ftesë për vizitë Françeskut.

 

Mesazhi i dukshëm për Kinën erdhi në ditën e dytë të Françeskut në Ulaanbaatar, ku më herët të shtunën ai u prit me një ceremoni zyrtare të mirëseardhjes që përfshinte një falangë kalorësish mongole me forca të blinduara metalike që parakalonin përpara Pallatit të Shtetit.

 

Ai përshëndeti një turmë prej më shumë se një mijë njerëzish në krah të Presidentit Ukhnaa Khurelsukh, përpara një statuje masive prej bronzi të Genghis Khan.

 

Duke e quajtur veten një “pelegrin i miqësisë”, Françesku lartësoi virtytet e vendit, duke përfshirë popullin e tij nomad “duke respektuar ekuilibrat delikate të ekosistemit”.

 

Mongolia është dëmtuar nga korrupsioni dhe degradimi i mjedisit vitet e fundit, me kryeqytetin e saj që vuan nga cilësia më e keqe e ajrit në botë dhe një skandal përvetësimi që shkaktoi protesta në rrugë vitin e kaluar.

Subscribe kanalin tonë në Youtube për të mos humbur asnjë video të re