Skip to content

Paralajmërim për turistët në Greqi: që pushimet t’mos iu bëhen makth!

Ndajeni këtë artikull me të tjerë duke klikuar ikonat më poshtë

Një paralajmërim për turistët që planifikojnë pushime në atë vend është shfaqur në faqen e Facebook të portalit info Greece. Domethënë, me nxehjen e sezonit, rastet e vjedhjeve po bëhen gjithnjë e më të shpeshta, ndaj relaksi mund të kthehet në një tmerr të vërtetë, veçanërisht nëse hajdutët hyjnë vjedhurazi në banesë ndërkohë që jeni ende në të.

Për këtë variant, ata shpesh përdorin spërkatje speciale – dehëse.

Metoda më e përdorur nga hajdutët është spërkatja me të ashtuquajturin gaz “mahnitës”, i cili bën që viktimat të bien në gjumë të thellë.

Të tilla grabitje nuk ndodhin vetëm në resortet ku ka më shumë turistë vendas, por edhe në disa resorte ishullore”, shkruan Info nga Greqia dhe jep këshilla se si të ruheni:

– Nëse keni një kasafortë në dhomë, sigurohuni që të mbani në të pasaporta, dokumente, para dhe sende të tjera me vlerë.

– Nëse akomodimi juaj ndodhet në katin e parë ose në katin lehtësisht të aksesueshëm, dhe nuk ka roje nate, sigurohuni që të mbyllni (dhe nëse është e mundur, të kyçni) dyert dhe dritaret e tarracës gjatë natës dhe të mbështillni grilat.

– Nëse vapa është e padurueshme – ndizni kondicionerin. Mendoni nëse është më mirë të flini me kondicioner apo me hajdutë në dhomë.

– Nëse, megjithatë, ju ndodh të grabiteni, ju këshillojmë që fillimisht t’i raportoni pronarit të akomodimit ku po qëndroni, si dhe përfaqësuesit të agjencisë së udhëtimit përmes së cilës keni ardhur për pushime. Ata do t’ju ndihmojnë të denonconi ngjarjen në polici.”

– Numri i telefonit të policisë në Greqi është 100.

– Dhe së fundi, për ngushëllim, situata të tilla nuk ndodhin vetëm në Greqi, por edhe në resorte të vendeve të tjera ku ka një përqendrim të madh turistësh, si Bullgaria, Turqi, Itali e deri në Spanjë. /tesheshi.com/

Ndajeni këtë artikull me të tjerë duke klikuar ikonat më poshtë