Skip to content

Paralajmërimi i Guterres për luftën/ “Njerëzimi një keqkuptim, një llogaritje e gabuar larg asgjesimit bërthamor”

Ndajeni këtë artikull me të tjerë duke klikuar ikonat më poshtë

Bota është vetëm një hap larg një lufte bërthamore dhe po kërcënohet nga një rrezik që nuk është parë që nga Lufta e Ftohtë. Ky eshte paralajmerimi i sekretari te Përgjithshëm te organizates se kombeve te bashkuara Antonio Guterres.

 

ANTONIO GUTERRES

SEKRETARI I PËRGJITHSHËM I OKB-SË

 

“Ne kemi qenë jashtëzakonisht me fat deri më tani. Mes tensioneve globale në rritje, njerëzimi është vetëm një keqkuptim, një llogaritje e gabuar larg asgjësimit bërthamor.”

 

Këtë deklaratë  Guterres e beri gjatë  fjales hapes ne konferencën për vendet e anëtarësuara në Traktatin e Mospërhapjes bërthamore. Kreu i okb Guterres kerkoi me shume angazhim deri ne eleminimin e plote te armeve te rezikshme.

 

Frika per perdorimin e armeve berthamore u rikthye pas sulmit te rusise ndaj ukraines.

Ndajeni këtë artikull me të tjerë duke klikuar ikonat më poshtë