Ugur Sahin, themeluesi i BioNTech-ut, i cili zhvilloi një vaksinë kundër COVID-19 me Pfizer, beson se virusi do të jetë nën kontroll në shumicën e vendeve evropiane dhe Shteteve të Bashkuara deri në fund të verës.

Gjermanët janë gjithnjë e më të padurueshëm në lidhje me masat kufizuese të vendosura për shkak të koronavirusit, dhe qeveritë e BE janë kritikuar për vaksinimin e ngadaltë të popullsisë dhe vështirësitë në sigurimin e vaksinave.

Sahin, themeluesi i kompanisë gjermane BioNTech, beson se këto probleme janë të përkohshme, se është e mundur të vaksinohen 70 përqind e gjermanëve deri në fund të shtatorit dhe se virusi nuk do të jetë më një problem i tillë.

“Në shumë vende evropiane dhe Shtetet e Bashkuara, ne nuk do të kemi më nevojë për mbyllje të përgjithshme deri në fund të verës,” i tha ai gazetës Welt am Sonntag.

“Do të ketë shpërthime virusesh, por do të jetë zhurmë në sfond. Do të jetë ndonjë një mutacion, por nuk do të na frikësojë “.

Deri më tani, pothuajse 9 përqind e popullsisë në Gjermani ka marrë të paktën një dozë të vaksinës. Në Britani, më shumë se 50 përqind e qytetarëve morën një dozë të vetme.

Vaksinimet e ngadalta dhe vazhdimi i masave kufizuese në Gjermani po ndikojnë në popullaritetin e konservatorëve të Kancelares Angela Merkel, të cilët, sipas sondazheve të opinionit, po humbin mbështetjen në vitin e zgjedhjeve, raporton Reuters.

“Shumë janë thjesht të zhgënjyer”, tha për Frankfurter Allgemeine Zeitung kryeministri konservator bavarez Markus Soeder, pasardhësi i mundshëm i Merkelit në zgjedhjet parlamentare.

“Një veprim i gabuar mund të rrezikojë që kjo valë e tretë e virusit të bëhet e përhershme,” tha ai përpara një takimi të udhëheqësve rajonalë dhe kombëtarë të hënën për të diskutuar masat kundër COVID-19.

“Ne kemi një mjet: një frenë dore. Duhet të zbatohet në mënyrë rigoroze kudo në Gjermani, “theksoi Soeder, duke folur për mundësinë e ndalimit të lehtësimit gradual të masave kundër koronavirusit.