Avokati i Presidentit Trump, Rudy Giuliani tha se ekipi i tij ka prova që tregojnë për mashtrim masiv në zgjedhjet presidenciale dhe që mund të përmbysin rezultatin e zgjedhjeve në favor të Trump.

Sipas rezultateve jozyrtare në zgjedhjet presidenciale më 3 nëntor, ish-Zv.Presidenti dhe kandidati i Partisë Demokratike, Joe Biden, fitoi në SHBA, por kampi i Trump pretendon se kishte mashtrime zgjedhore dhe ndaj nuk e pranojnë humbjen elektorale.

Në selinë republikane në Uashington, Giuliani u tha gazetarëve se Biden nuk i fitoi zgjedhjet, por që ai i rregulloi zgjedhjet.

Ai pretendon se ndodhën mashtrime në shkallë të gjerë dhe njëherësh akuzoi institucionet gjyqësore për paragjykime të pabesueshme në favor të Partisë Demokratike dhe Biden.

“Ne jemi duke përgatitur procese gjyqësore në Xhorxhia dhe shtete të tjera kryesore federale. Nëse numëroni vetëm fletët e votimit të përdorura në mënyrë të saktë, Trump gjithashtu fitoi në Uinskons me një diferencë të konsiderueshme. Në Pensilvani, ne fituam me 300,000 vota,” tha Giuliani.

Avokati i Trump, Giuliani gjithashtu pretendon se shtetet komuniste, të tilla si Kina, Venezuela dhe Kuba, kishin një ndikim të rëndësishëm në zgjedhjet e SHBA.

Fushata e Presidentit Donald Trump po përpiqet të bindë ligjvënësit republikanë të ndërhyjnë në shtetet ku rivali demokrat Joe Biden ka fituar, raporton Reuters, duke cituar tre burime.

Strategjia e re po zbatohet edhe në Xhorxha, e cila është afër fundit të numërimit të mundimshëm të votave, e që pritet të konfirmojë fitoren e Biden-it.

Biden regjistroi 306 vota në Kolegjin Zgjedhor Shtetëror, i cili përcakton fituesin e zgjedhjeve, shumë më shumë se 270 të nevojshëm për të fituar, ndërsa Trump fitoi 232 vota.

Në një deklaratë të enjten pasi Trump thirri 10 guvernatorët e shtetit, Biden e quajti përpjekjen e tij për të përmbysur rezultatet “plotësisht e papërgjegjshme”.

“Dërgon një mesazh të tmerrshëm se kush jemi ne si vend,” tha Biden, megjithëse nuk shprehu shqetësimin se lëvizja do ta pengonte atë të merrte detyrën më 20 janar.

Fushata e Trump ka nisur të paktën nëntë procese gjyqësore që sfidojnë rezultatet e zgjedhjeve të 3 nëntorit. Një gjykatës në Arizona të enjten hodhi poshtë qëllimin e Trump për të bllokuar atë shtet për të konfirmuar numërimin e votave atje.

Një zyrtar i lartë i fushatës Trump i tha Reuters se plani ishte të hidhte dyshime të mjaftueshme në rezultatet në shtetet kryesore për të bindur ligjvënësit republikanë të ndërhyjnë dhe të përmendin listat e tyre të votuesve.

Megjithëse ekspertët ligjorë besojnë se përpjekja e Trump nuk ka gjasa të ketë sukses, ata thonë se strategjia është një sulm i paparë nga një president i SHBA ndaj institucioneve demokratike të vendit të tij.

loading...