Spekulimet po rriten se Franca së shpejti mund të dërgojë instruktorë në Ukrainë për të trajnuar ushtrinë dhe përgjigja e Rusisë nuk duhej të priste gjatë.

“Asnjë instruktor i përfshirë në stërvitjen e ushtrisë ukrainase nuk është i sigurt. Nuk ka rëndësi nëse ata janë francezë apo jo“, u tha gazetarëve zëdhënësi i Kremlinit Dmitry Peskov, sipas një raporti të gazetës franceze AFP.

Javën e kaluar, Oleksandr Sirski, komandanti suprem ukrainas, njoftoi se instruktorët francezë do të vinin në Ukrainë “së shpejti”. Është e vështirë të thuhet në këtë moment nëse komandanti suprem ukrainas është zbuluar apo jo. Por deklarata sigurisht që e vendosi Francën në një pozitë të pafavorshme.

Gazeta franceze Le Monde shkruan se presidenti francez Macron, i cili do të takohet me Zelensky këtë javë, mund të shpallë lajmin për një koalicion të vogël vendesh që janë gati të dërgojnë instruktorët e tyre në terren në Ukrainë.

“Sot nuk ka konsensus për dërgimin, marrjen dhe autorizimin zyrtar të trupave tokësore. Por në një situatë dinamike, asgjë nuk duhet të përjashtohet,” tha Macron në shkurt.

Presidenti rus Vladimir Putin tha javën e kaluar se tashmë ka “forca speciale në Ukrainë nën maskën e mercenarëve”.

Ndërkohë, agjencia shtetërore e lajmeve TASS citoi zëdhënësen e Ministrisë së Jashtme Maria Zakharova të ketë thënë se Moska ka “konfirmimin… e raporteve se Franca po përgatitet të dërgojë trupat e saj në Ukrainë”, në lidhje me instruktorët.

Subscribe kanalin tonë në Youtube për të mos humbur asnjë video të re