Palestinezja Nesrin Abu Kumeyl, nënë e shtatë fëmijëve, e cila u privua nga liria nga forcat izraelite në vitin 2015, është kthyer në familjen e saj pas gjashtë vitesh.

Ajo u lirua nga një burg izraelit të dielën, por u lejua të udhëtonte vetëm në Gaza dje, ku jeton familja e saj.

Në Gaza, ajo u përshëndet nga fëmijët dhe ata që e vizituan në burg.

Ajo i kushtoi vëmendje të veçantë djalit të saj Ahmedit 7-vjeçar, i cili ishte vetëm 8 muajsh kur u nda nga e ëma.

Ajo foli për emocionet që e pushtuan kur pa fëmijët dhe kaloi natën e parë me ta.

“Nuk mund të flija kur isha në dhomën e tyre. U përpoqa të kuptoja nëse ishte një ëndërr apo isha vërtet në shtëpi me fëmijët. Ende nuk mund ta besoj. Unë kontrolloj çdo sekondë dhe dua që ata të jenë gjithmonë me mua”, tha Ebu Kumeyl.

Ajo shtoi se transferimi i saj nga Izraeli në Gaza u vonua me tre ditë.

“Bisedat telefonike me fëmijët pjesërisht më lehtësuan dhimbjen,” tha Abu Kumeyl.

“Çdo ditë kam vdekur një mijë herë nga dëshira për fëmijë”.

Ajo theksoi se është shumë e vështirë që një nënë të ndahet kaq gjatë nga fëmijët.

“Në burg, unë kam vdekur një mijë herë çdo ditë nga dëshira e fëmijëve. Eshtë një gëzim për një nënë të shikojë fëmijët e saj të rriten dhe të jenë pjesë e rritjes së tyre,” tha Abu Kumeyl.

“Edhe pse kishte lodhje, u ndjeva sikur kisha lindur sërish. Ne hëngrëm mëngjes herët dhe ishte mëngjesi më i bukur i jetës sime. Të gjithë qeshën pas gjashtë vitesh pikëllim”, tha Ebu Kumeyl.

Për kujdesin e tyre gjatë kohës që nëna ishte në burg është kujdesur 17-vjeçarja Amira, vajza e madhe, e cila prej gjashtë vitesh ka pasur një marrëdhënie të veçantë me ta.

“Isha 11 vjeç kur nëna ime u arrestua. Ishte shumë e vështirë për një vajzë në moshën time të kujdesej për një fëmijë që ka nevojë për diçka që nëna e tij duhet të sigurojë”, tha Amira.

E reja palestineze tha se me gjithë fatkeqësitë që i kanë ndodhur, ajo gjithmonë ka ëndërruar ditën kur do të ishte sërish me nënën e saj.

Palestinezja Abu Kumeyl ka lindur në Hayfa, por u zhvendos në Gaza pas martesës së saj.

Forcat izraelite e ndaluan atë më 18 tetor 2015 në pikën kufitare Beyt Hanun (Erez) në Gazën veriore.

Një gjykatë izraelite e dënoi atë me gjashtë vjet burg me akuzën se ajo fotografoi portin Hayfu gjatë vizitës në 2014 në familjen e saj për qëllime spiunazhi.

Subscribe kanalin tonë në Youtube për të mos humbur asnjë video të re