Nikolai Patrushev, sekretari i Këshillit të Sigurimit të Rusisë, akuzoi Perëndimin për nxitje të konfliktit në të gjithë vendin.

Ai paralajmëroi se fqinjët e Rusisë në Kaukaz mund të përballen së shpejti me “kaos”.

Patrushev punoi së bashku me presidentin rus Vladimir Putin në KGB në Shën Petersburg.

Ai është i njohur për mbrojtjen e politikave të linjës së ashpër të Kremlinit dhe ka dhënë disa intervista për gazetat ruse duke justifikuar vendimin e Putinit për të nisur një pushtim të plotë të Ukrainës.

Patrushev po përmendet si kandidati më i mundshëm për të pasuar presidentin rus një ditë.

Patrushev lëshoi ​​paralajmërimin më 16 shkurt në Bishkek, kryeqyteti i Kirgistanit, gjatë një takimi të sekretarëve të Këshillit të Sigurimit për çështjet e Afganistanit.

Ai akuzoi Perëndimin për nxitje të konflikteve, për shembull në Ukrainë dhe në Lindjen e Mesme, në mënyrë që të ruante dominimin e tij global, duke sugjeruar se Uashingtoni po përfitonte nga ky “kaos”.

“Takimi ynë po zhvillohet në sfondin e një shtrëngimi të paprecedentë të situatës ndërkombëtare. Arsyeja për këtë është dëshira e Perëndimit për të ruajtur dominimin e tij në çështjet botërore me çdo kusht,” tha Patrushev, sipas mediave shtetërore ruse.

“Në të njëjtën kohë, Uashingtoni është i bindur se është më e përshtatshme për ta bërë këtë në kushtet e kaosit të përgjithshëm. Për të arritur qëllimet e tyre, perëndimorët janë gati për çdo gjë,” shtoi ai.

“Shembulli më mbresëlënës është konflikti i vazhdueshëm në Ukrainë, përmes duarve të së cilës Perëndimi global donte t’i shkaktonte një disfatë strategjike Rusisë,” tha Petrushev./ 

Subscribe kanalin tonë në Youtube për të mos humbur asnjë video të re