Home POLITIKA “Patrioti” Berisha shpik “vëllazëri myslimane” në Tetovë në ndihmë të Bashës, shpërndan lajme të rreme kundër shqiptarëve të Maqedonisë në anglisht

“Patrioti” Berisha shpik “vëllazëri myslimane” në Tetovë në ndihmë të Bashës, shpërndan lajme të rreme kundër shqiptarëve të Maqedonisë në anglisht

0
“Patrioti” Berisha shpik “vëllazëri myslimane” në Tetovë në ndihmë të Bashës, shpërndan lajme të rreme kundër shqiptarëve të Maqedonisë në anglisht

Ndajeni këtë artikull me të tjerë duke klikuar ikonat më poshtë

 

Një newsletter e shpërndarë në emër të të ashtuquajturit Komitet i Rithemelimit të PD ka akuzuar:Lulzim Bashën se ka përdorur nejrëz të armatosur pjesë e “vëllazërisë myslymane në Tetovë, për të penguar pushtimin e selisë nga Sali Berisha dhe mbështetësit e tij.

Akuza e cila është më e rënd për shqiptarët se sa për Bashën, bëhet në një kohë kur Berisha pëpriqet të mbrohet para mbështetësve të tj se ështënë lsitën “non grata” të SHBA si “patriot”, ndërkohë lajmet e rrema që shpërndan njollisin shqiptarët e Maqedonisë.

Gazetarja Fatjona Mejdini i ka kërkuar Berishës dhe Komitetit rithemelues të distancohet nga kjo neësleter.

“Une nuk e di nese ne godinen e PD-se per te mbrojtur Bashen kishte shqiptare te Maqedonise se Veriut apo Kosoves (kete duhet ta percaktoj prokuroria), por ajo qe di eshte se patriotizmi eshte per konsum te brendshem. Botes jashte i dergohen neësletter, ku shqiptaret e Maqedonise percaktohen si ‘vllazeri myslymane’….(Uroj te kete distancim nga keto neësletters, nese ato nuk jane zyrtarisht te derguara nga Komisioni i Rithemelimit te PD)”, shkruan ajo.

Newsletër u është dërguar partive popullore evropiane dhe një listë adrese në mediat e huaja të akreditura dhe të interesuara për Shqipërinë./ tema

Ndajeni këtë artikull me të tjerë duke klikuar ikonat më poshtë