Kryetarja e Dhomës së Kongresit, Nancy Pelosi njoftoi se këtë javë do të propozojë dhe votojë një rezolutë mbi fuqitë e luftës për të kufizuar veprimin ushtarak të Presidentit Donald Trump mbi Iranin.

“Kjo rezolutë është e ngjashme me atë të propozuar nga senatori Tim Kaine në Senat”, tha Pelosi mbrëmjen e së dielës, raportoi Reuters.

“Ajo rivendos përgjegjësinë e mbikëqyrjes për një kohë të gjatë të Kongresit duke autorizuar që – nëse nuk ndërmerren veprime të mëtejshme nga Kongresi – armiqësitë ushtarake të administratës kundër Iranit do të pushojnë brenda 30 ditësh”, tha ajo.

Rezoluta ka të ngjarë të miratohet nga Dhoma e Komunave e udhëhequr nga Demokratët, por perspektivat për miratimin e saj janë më pak të sigurta në Senatin e kontrolluar nga republikanët, shumë prej të cilave mbështesin veprimet e Trumpit ndaj Iranit.

Ndërkohë, parlamenti Irakut i ka bërë thirrje SHBA dhe fuqive të tjera të huaja të largohen, pasi pakënaqësia për vrasjen e gjeneralit kryesor iranian Qassem Soleimani po rritet, dhe Trump gjithnjë e më shumë kërcënon të sulmojë shënjestra iraniane në rast hakmarrjeje.

Trump gjithashtu kërcënon sanksionet ndaj Irakut dhe thotë se nëse trupat amerikane duhet të largohen, qeveria irakiane do të duhet të paguajë Uashingtonin për koston e një baze ajrore “jashtëzakonisht të shtrenjtë” të ndërtuar nga amerikanët atje.