Home BOTA Pelosit i sulmohet shtëpia, e pëson i shoqi Paul

Pelosit i sulmohet shtëpia, e pëson i shoqi Paul

0
Pelosit i sulmohet shtëpia, e pëson i shoqi Paul

Ndajeni këtë artikull me të tjerë duke klikuar ikonat më poshtë

Paul Pelosi, bashkëshorti i kryetares së Dhomës së Përfaqësuesve, Nancy Pelosi, është sulmuar fizikisht mëngjesin e sotëm gjatë një vjedhjeje në shtëpinë e tyre në Kaliforni, njoftoi zyra e saj.

Sulmuesi është në paraburgim dhe motivi i sulmit po hetohet, ndërsa Paul Pelosi është transferuar në spital dhe pritet të shërohet plotësisht, raporton Reuters.

Mësohet se bashkëshortja e tij, kryetarja e Dhomës së Përfaqësuesve të SHBA nga Partia Demokratike, nuk ka qenë në shtëpi në momentin e sulmit të mëngjesit të sotëm.

Ai shtoi se rrethanat e sulmit ishin të paqarta, duke përfshirë mënyrën se si sulmuesi hyri në shtëpi.

Pelosi, objektiv i rregullt i kritikave

Agjencia vë në dukje se sulmi ndodhi më pak se dy javë përpara zgjedhjeve të Kongresit të 8 nëntorit, të cilat do të vendosin se kush do të kontrollojë Dhomën e Përfaqësuesve dhe Senatin.

Vihet re se si udhëheqëse demokrate në Uashington, Pelosi është një objektiv i rregullt i kritikave nga republikanët dhe emri i saj shfaqet shpesh në artikujt për sulmet.

Reuters shton se zyra e saj u plaçkit kur mbështetësit e presidentit të atëhershëm republikan Donald Trump hynë në Capitol më 6 janar 2021 dhe se shtëpia e saj u vandalizua me grafite.

Vihet re gjithashtu se republikanët e shquar, si lideri i tyre në Senat Mitch McConnell, kanë qenë gjithashtu objektiva të vandalizmit.

Ndajeni këtë artikull me të tjerë duke klikuar ikonat më poshtë