Zv.Presidenti amerikan Mike Pence do të marrë pjesë në inaugurimin e fundit të Presidentit të sapozgjedhur Joe Biden, raportuan disa media.

Ai bëhet kështu besniku i fundit për një kohë të gjatë që do të lërë presidentin gjithnjë e më të izoluar në largim, Donald Trump, raporton AFP.

Marrëdhëniet midis Trump dhe Pence – deri tani një nga mbrojtësit më të vendosur të Trump – janë tensionuar që nga e mërkura, kur Zv.Presidenti njoftoi zyrtarisht fitoren e Biden-it në zgjedhjet e nëntorit.

Biden: Pence, i mirëseardhur

Një turmë protestuesish ekstremë të krahut të djathtë sulmuan Kapitolin e SHBA në të njëjtën ditë, duke dashur të parandalonin Kongresin nga konfirmimi i fitores së Biden-it.

Pesë persona u vranë në trazirat e nxitura nga Trump.

Disa raporte mediatike cituan zyrtarë të lartë të shtunën se Pence – i cili u detyrua të largohej nga protestuesit gjatë trazirave – vendosi të marrë pjesë në inaugurimin e Biden-it në 20 janar.

Presidenti i sapozgjedhur tha më parë gjatë javës se Pence do të ishte i mirëpritur në betimin zyrtar, i cili duhet të mbahet në një shkallë të reduktuar për shkak të koronavirusit.

“Ne do të ishim të nderuar ta kemi atë atje dhe të ecim përpara në tranzicion,” u tha Biden gazetarëve.

Në cicërimën e tij të fundit para se të hiqej nga Twitter-i të premten, Trump tha se nuk do të merrte pjesë në inaugurim.