Colin Kahl, nënsekretari i mbrojtjes i SHBA-së për Çështjet Politike, foli me Shefin e ardhshëm të Shtabit të Izraelit, Herzi Halevi, rreth angazhimit të SHBA-së për të siguruar avantazhin ushtarak cilësor të Tel Avivit.

Në deklaratën e Pentagonit thuhet se konfirmon “partneritetin e vazhdueshëm midis Shteteve të Bashkuara të Amerikës dhe Izraelit, dhe përkushtimin amerikan për të siguruar aftësinë ushtarake cilësore të Izraelit”. Ai gjithashtu tërhoqi vëmendjen në përpjekjet e vazhdueshme të SHBA-së dhe Izraelit “për t’u marrë me kërcënimet e paraqitura nga Irani”.

Gjatë takimit, i cili u mbajt të martën në Uashington, zyrtari amerikan theksoi “të drejtën e Izraelit për të mbrojtur veten”, si dhe rëndësinë e stabilizimit të situatës së sigurisë në Bregun Perëndimor.

Mediat izraelite raportuan se Halevi vizitoi Uashingtonin për të diskutuar marrëdhëniet midis dy vendeve.

Është e rëndësishme të theksohet se në korrik presidenti amerikan Joe Biden nënshkroi një marrëveshje të përbashkët me kreun e qeverisë së përkohshme izraelite, Yair Lapid, të quajtur “Deklarata e Jeruzalemit” për partneritetin strategjik SHBA-Izrael.

“Deklarata” u fokusua në angazhimin e Uashingtonit për sigurinë e Izraelit, ruajtjen e epërsisë cilësore ushtarake të Tel Avivit, parandalimin e Iranit nga marrja e armëve bërthamore dhe kundërshtimin e aktiviteteve iraniane në rajon.

Halevi merr detyrën më 17 janar

Në shtator, ministri izraelit i mbrojtjes Benny Gantz emëroi gjeneralmajor Herzi Halevi në krye të Shtabit të Përgjithshëm të Ushtrisë izraelite, për të zëvendësuar shefin e ushtrisë në largim Aviv Kochavi.

Qeveria izraelite miratoi emërimin e tij si Shef i Shtabit të Përgjithshëm dhe deklaroi, në një deklaratë, se “aprovoi emërimin e Herzi Halevit si Shefi i 23-të i Shtabit të Përgjithshëm të Ushtrisë izraelite”.

Halevi zyrtarisht do të marrë detyrën më 17 janar 2023, një ditë pas skadimit të mandatit të Kochavi-t.

Yair Lapid gjithashtu e përshkroi atë si një oficer të dalluar me përvojë dhe aftësi të pasura dhe tha në postimin e tij në Twitter se ai ka besim se Halevi do ta udhëheqë ushtrinë izraelite drejt shumë arritjeve të rëndësishme.

Halevi jeton në vendbanimin Kfar Ha-Oranim, në perëndim të Ramallahut në Bregun Perëndimor të okupuar. Ai hyri në ushtri si parashutist në vitin 1985, dhe më pas përparoi nëpër pozicione të ndryshme komanduese, derisa arriti në njësinë “Sayeret Matkal”, e cila u cilësua si njësia më e mirë elitare në ushtrinë izraelite në vitin 1993.

Në vitin 2001 u emërua komandant i asaj njësie dhe në këtë detyrë qëndroi për tre vjet. Ai vazhdoi të ngrihej në radhët e ushtrisë, duke u emëruar kreu i inteligjencës ushtarake në 2014 dhe kreu i Komandës Jugore të Forcave izraelite në 2018.