Presidenti i SHBA-së Joseph Biden, liderët evropianë dhe NATO-ja paralajmëruan njëzëri Moskën në një takim në internet të hënën se një sulm i mundshëm rus ndaj Ukrainës do të provokonte një përgjigje të ashpër, tha mbrëmë Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg.

“Ne kemi rënë dakord që çdo agresion i ri rus kundër Ukrainës do të ketë pasoja serioze,” shkroi Stoltenberg në Twitter pas një takimi në internet me Biden dhe liderët e Francës, Gjermanisë, Italisë, Polonisë, Britanisë dhe Bashkimit Evropian.

Zyra e presidentit francez Emmanuel Macron tha se de-përshkallëzimi i tensioneve me Rusinë për Ukrainën kërkon një paralajmërim “të fortë dhe të besueshëm”, por edhe një përmirësim të dialogut me Moskën. Siç u njoftua, Macron do të bisedojë me presidentin rus Vladimir Putin dhe homologun ukrainas Volodymyr Zelensky në “ditët e ardhshme”.

Udhëheqësit ranë dakord që në rast të një inkursioni rus në Ukrainë, aleatët duhet të japin një përgjigje të shpejtë duke përfshirë një paketë sanksionesh, tha kabineti i kryeministrit britanik Boris Johnson.

Autoritetet amerikane thanë mbrëmë se nuk kishte mosmarrëveshje me BE-në në lidhje me vendosjen e sanksioneve të paprecedentë ndaj Rusisë në rast se vendi pushton Ukrainën, ose për kërcënimin e një pushtimi të mundshëm.

“Nuk ka asnjë paqartësi. Nuk ka mosmarrëveshje”, tha zëdhënësi i diplomacisë amerikane, Ned Price.

Deklarata vjen pasi Përfaqësuesi i Lartë i BE-së për Punët e Jashtme dhe Politikën e Sigurisë Josep Borrell bëri thirrje të hënën për të shmangur reagimet “alarmante”. Brukseli ka protestuar ditët e fundit për reagimet e Uashingtonit, të cilat i konsideron të tepruara, ndërsa Shtetet e Bashkuara vlerësojnë se një ofensivë ruse në Ukrainë është potencialisht e pashmangshme.

Kur u pyet nga gazetarët për mospërputhjen, Price tha se Shtetet e Bashkuara besojnë se ajo nuk ekziston.

“Kërcënimi që shohim nuk është i qartë vetëm për ne, është i qartë për të gjithë vëzhguesit”, shtoi ai.

Sipas tij, nëse vetëm një ushtar rus kalon kufirin ukrainas, do të konsiderohet pushtim.

“Dhe kjo do të provokonte një përgjigje të shpejtë, të mprehtë dhe të bashkuar nga Shtetet e Bashkuara dhe aleatët tanë,” tha Price

Ushtria amerikane vuri të hënën rreth 8,500 trupa në gatishmëri nëse do të duhej të vendoseshin në Evropë, potencialisht në një afat shumë të shkurtër, në një përpjekje të fundit për të mbështetur partnerët e NATO-s në mes të ngritjes ushtarake të Rusisë përgjatë kufirit të Ukrainës, raportoi Hina. Reuters.

Megjithëse vendimi nuk e rriti ndihmën e SHBA-së për Ukrainën jo në NATO, ai nënvizoi më tej vendosmërinë e SHBA-së për t’u përgatitur për ato që Uashingtoni dhe Kievi besojnë se janë lëvizjet e Rusisë për të ndërtuar forcat e tyre për një pushtim të mundshëm ukrainas.

Zëdhënësi i Pentagonit John Kirby tha se 8,500 trupa ishin informuar se do të ishin gati për një përgjigje të shpejtë nga forcat e NATO-s nëse Aleanca i thërriste ata në detyrë. Por Kirby theksoi se Sekretari i Mbrojtjes i SHBA, Lloyd Austin dëshironte që një numër i pacaktuar trupash “të përgatiteshin për çdo rast tjetër”.

“Ajo që po ndodh tani është se ne po i përgatisim ato në një kohë më të shkurtër,” tha Kirby gjatë një konference për shtyp. “Sot nuk po flasim për urdhra vendosjeje. Aktualisht nuk ka asnjë dislokim.”

Aleanca e përshkruan Forcën e Reagimit të Shpejtë të NATO-s (NRF) si “një forcë shumëkombëshe shumë të përgatitur dhe të avancuar teknologjikisht e përbërë nga forcat tokësore, ajrore, detare dhe të Operacioneve Speciale (SOF) që Aleanca mund t’i vendosë shpejt, sa herë që është e nevojshme.”

NATO ka aktualisht 4000 trupa në njësitë shumëkombëshe në Estoni, Lituani, Letoni dhe Poloni, të mbështetur nga tanke, mbrojtje ajrore dhe njësi të inteligjencës dhe mbikëqyrjes.