Uji i pastër është ilaçi i parë në botë dhe më i miri që ekziston. Shumica e njerëzve e konsiderojnë konsumimin e ujit si një dush për brendësinë e trupit. Është edhe dëshmi shkencore se njerëzit të cilët konsumojnë mjaftueshëm ujë, kanë përmirësim në mirëqenien fizike dhe mendore.

Konsumimi i mjaftueshëm ditor i ujit (tetë gota në ditë) ua hidraton trupin dhe e mbush me energji të nevojshme për të kryer pa problem funksionet e veta.

Uji mund të klasifikohet si ilaç për shumë probleme dhe çrregullime shëndetësore. Përdoret për stimulimin e sistemit të tretjes, për forcimin e sistemit imunitar, për shpejtimin e metabolizmit, për proceset e eliminimit të toksinave, për përmirësimin e qarkullimit, etj.

Më poshtë i keni disa arsye se përse duhet të provoni ta zëvendësoni çdo pije tjetër me ujë.

Konsumimi i ujit ju bën të humbni peshë

Nëse pini vetëm ujë për 9 ditë, numri i kalorive që humbni mund të jetë i barabartë me 8 kilometra vrapim në ditë.

Rrit nivelet e energjisë dhe shpejton metabolizmin

Fillojeni ditën duke pirë ujë posa të zgjoheni nga gjumi dhe kështu do ta rritni metabolizmin.

Truri funksionon më mirë

Është fakt se truri përbëhet nga 75-85% ujë, që nënkupton se gjithmonë duhet të furnizohet me ujë. Prandaj, konsumimi i ujit jua përmirëson përqendrimin dhe funksionin e përgjithshëm të trurit.

Ju ndihmon të hani më pak

Duke konsumuar ujë, ju e shtypni oreksin dhe nxitni humbjen e peshës.

Me ujë, trupi largon më shpejt toksinat

Substancat e dëmshme mund të pastrohen me ujë dhe rrjedhimisht të ngadalësohet procesi i plakjes.

Uji e zvogëlon rrezikun e shumë sëmundjeve

Disa prej këtyre sëmundjeve janë ato të fshikëzës urinare, hipertensioni, etj.

Zemra funksionon më mirë kur pini mjaftueshëm ujë

Duke konsumuar 5 gota ujë në ditë ju mund ta ulni rrezikun e sulmit të zemrës deri në 42%.

Lëkura është më e mirë

Uji ka aftësinë për të hidratuar dhe pastruar lëkurën. Prandaj, duke konsumuar mjaftueshëm ujë, ju do të keni një lëkurë të butë e të pastër. /telegrafi.com/