Mollët (Malus domestica) janë fruti më i konsumuar. Ato vijnë në ngjyra dhe shije të ndryshme dhe zakonisht hahen të papërpunuara. Mollët përdoren gjithashtu për të prodhuar musht, lëngje, reçel dhe verë.

Përveç përdorimit të tyre në kuzhinë, mollët njihen për përfitimet e shumta shëndetësore. Provat tregojnë se ngrënia e mollëve mund të përmirësojë tretjen dhe të mbrojë kundër sëmundjeve kronike si diabeti dhe sëmundjet e zemrës etj.

Këtu keni gjithçka që duhet të dini për përfitimet shëndetësore të mollëve dhe si t’i përfshini ato në dietën tuaj.

1.Rrit shëndetin e zemrës

5 Surprisingly Common Foods for a Healthy Heart - CNET

Mollët, veçanërisht me lëkurë, janë një burim i pasur i fibrave, polifenoleve dhe lëndëve të tjera ushqyese që mbështesin shëndetin e zemrës.

Disa studime kanë lidhur mollët me një rrezik më të ulët të sëmundjeve të zemrës. Një rishikim i vitit 2020 zbuloi se ngrënia e 100-150 gram (g) mollë të plota në ditë (rreth një mollë të vogël) lidhet me një rrezik të zvogëluar të sëmundjeve të zemrës dhe faktorëve të rrezikut si kolesteroli i lartë dhe presioni i lartë i gjakut.

Përveç kësaj, konsumi ditor i mollës u shoqërua me një rrezik 27% më të ulët për të vdekur nga një goditje në tru dhe një rrezik 25% më të ulët për të vdekur nga sëmundjet e zemrës.

2.Përmirëson shëndetin e tretjes

 

Mollët janë një burim i mirë i pektinës, një fibër e tretshme që mund të përmirësojë tretjen. Si një fibër e tretshme, pektina thith ujin në traktin tretës duke krijuar jashtëqitje më të mëdha dhe më të buta që kalojnë më lehtë.

Pektina njihet gjithashtu si një prebiotik që inkurajon rritjen dhe aktivitetin e baktereve të dobishme në zorrë.

3.Mund të mbështesë menaxhimin e peshës

 

Mollët janë të pasura me ujë dhe fibra, por me pak kalori, të cilat mund të mbështesin menaxhimin e peshës duke ju mbajtur të ngopur dhe duke reduktuar marrjen e përditshme të kalorive.

4.Mund të parandalojë diabetin

Diabetes: Eating a certain fruit 30 minutes before meals could slash blood sugar levels | Express.co.uk

Hulumtimet sugjerojnë se njerëzit që hanë dy racione frutash të plota, si mollët, në ditë kanë një rrezik 36% më të ulët të diabetit të tipit 2 sesa njerëzit që konsumojnë më pak se gjysmë porcioni.

Një rishikim zbuloi se mollët dhe dardhat shoqëroheshin me një reduktim të konsiderueshëm prej 18% të rrezikut të diabetit të tipit 2. Studiuesit zbuluan se edhe një porcion në javë mund të zvogëlojë rrezikun me 3%.

Një arsye e mundshme për këtë mund të jetë përqendrimi i flavonoideve, duke përfshirë kuercetinën, në mollë, të cilat mund të ndihmojnë në uljen e sheqerit në gjak dhe përmirësimin e ndjeshmërisë ndaj insulinës.

Fibra e tretshme në mollë mund të parandalojë gjithashtu diabetin duke ngadalësuar përthithjen e karbohidrateve, duke parandaluar rritjen e sheqerit në gjak.

5.Zvogëlon rrezikun e kancerit

 

Mollët janë të pasura me antioksidantë, të cilët mund të ulin rrezikun e kancerit duke neutralizuar radikalet e lira që shkaktojnë kancer.

Përveç kësaj, hulumtimi sugjeron se fitokimikatet në mollë mund të ndihmojnë në ngadalësimin e rritjes së qelizave kancerogjene dhe parandalimin e shumëzimit të tyre.

Fibra e gjetur në mollë mund të ndihmojë gjithashtu në mbrojtjen kundër kancerit kolorektal. Gjetjet e fundit nga Instituti Amerikan për Kërkimin e Kancerit sugjerojnë se për çdo 10 gram rritje të fibrave dietike, ka një ulje prej 7% në rrezikun e kancerit kolorektal.

Disa studime vëzhguese sugjerojnë se mollët mund të ndihmojnë në uljen e rrezikut të:

 • Kancerit të gjirit
 • Kancerit të mushkërisë
 • Kancerit të prostatës
 • Disa lloje të kancerit të traktit tretës
6.Mbështet shëndetin e truritForbidden Brain (Red) by Emilio Garcia Editioned artwork | Art CollectorzAntioksidantët në fruta dhe perime mund të përfitojnë funksionin njohës, veçanërisht te të moshuarit.

Në veçanti, studimet kanë treguar se kuercetina në mollë mund të ndihmojë në mbrojtjen e neuroneve në tru nga dëmtimi oksidativ dhe në parandalimin e sëmundjes së Alzheimerit.

Faktet ushqyese të mollëve

How Many Calories Are in an Apple? - The Kitchen Community

Një mollë mesatare e papërpunuar siguron lëndët ushqyese të mëposhtme:

 • Kalori: 95 kalori
 • Proteina: 0,5 g
 • Karbohidratet: 25 g
 • Sheqeri: 19 g
 • Fibra: 4.4 g
 • Vitamina C: 9% e vlerës ditore (DV)
 • Uji: 86%

Mollët janë relativisht të larta në vitaminë C, një antioksidant që ndihmon sistemin imunitar të funksionojë siç duhet për të luftuar sëmundjet. Vitamina C ndihmon në përmirësimin e përthithjes së hekurit nga ushqimet bimore dhe është e nevojshme për prodhimin e kolagjenit.

Fruti është gjithashtu i lartë në fitokimikate, duke përfshirë kuercetinën, katekinën, acidin klorogjenik dhe epikatekinën, të cilat të gjitha kanë veti të forta antioksiduese.

Meqenëse mollët përmbajnë karbohidrate, njerëzit me diabet duhet të përpiqen të rrinë me një mollë të vogël – e barabartë me rreth 15 karbohidrate – për vakt ose meze të lehtë.

Rreziqet e ngrënies së mollëve

Apple Allergy - AllergyKB

Mollët nuk kanë gjasa të shkaktojnë ndonjë efekt anësor serioz kur konsumohen në moderim. Megjithatë, disa njerëz përjetojnë fryrje, gazra dhe probleme me tretjen pasi hanë mollë.

Kjo është për shkak se mollët janë të larta në fibra dhe përmbajnë FODMAPs fruktozë dhe sorbitol, të cilat janë sheqerna që disa njerëz nuk mund t’i tolerojnë.

Njerëzit me alergji ndaj mollës duhet të shmangin mollët dhe ushqimet që përmbajnë mollë, që mund të shkaktojnë simptoma. Studimet tregojnë se 70% e njerëzve me alergji ndaj polenit të thuprës zhvillojnë alergji ushqimore të lidhura me polenin, veçanërisht ndaj mollëve. Kjo është për shkak të ngjashmërisë ndërmjet proteinave të mollës dhe polenit të thuprës.

Së fundi, ndërsa disa fara mollë nuk kanë gjasa të shkaktojnë dëm, konsumimi i shumë mund të jetë i rrezikshëm. Kjo është për shkak se farat e mollës të përtypura ose të grimcuara lëshojnë një përbërje shumë toksike të quajtur cianid.

Këshilla për të konsumuar mollët

13 Healthy Apple Recipes For Breakfast Or Dessert - Homemade Mastery

Mënyra më e mirë për të ngrënë një mollë është e plotë ose e prerë në feta, me lëkurë. Lëvoret e mollëve janë një burim i përqendruar i fibrave, antioksidantëve dhe lëndëve të tjera ushqyese të dobishme.

Këtu janë disa mënyra të tjera për të përfshirë mollët në dietën tuaj:

 • Bashkojini mollët e prera në feta me gjalpë arrash
 • Përdorni salcën e mollës në vend të gjalpit në recetat e pjekjes
 • Përziejini fetat e mollës në smoothie
 • Piqni feta ose gjysma molle me një shumëllojshmëri erëzash
 • Shtoni mollët e copëtuara në sallata
 • Kur konsumoni lëng molle, zgjidhni lëng molle 100% pa sheqer të shtuar. Për shkak se lëngu i frutave nuk përmban fibrat që gjenden në frutat e plota, është mirë që ta shijoni në sasi të vogla.

Përmbledhje

Mollët janë një burim i mirë i lëndëve ushqyese, duke përfshirë fibra, vitaminë C dhe antioksidantë të cilët mund të ndihmojnë në mbështetjen e tretjes së shëndetshme, shëndetin e trurit dhe menaxhimin e peshës. Ka prova që mollët mund të mbrojnë edhe nga disa sëmundje kronike, duke përfshirë kancerin, sëmundjet e zemrës dhe diabetin e tipit 2.

Kur hahen rregullisht, mollët me lëkurë japin përfitimet më të mëdha shëndetësore. Mollët janë relativisht të sigurta dhe nuk kanë gjasa të shkaktojnë efekte anësore serioze kur hahen në moderim dhe pa fara.

Burimi: Health/ Përktheu për shendeti.com.al: Anjela Hajdari

Subscribe kanalin tonë në Youtube për të mos humbur asnjë video të re