Skip to content

Përgjigja e Kinës për sfidën amerikane në Tajvan

Ndajeni këtë artikull me të tjerë duke klikuar ikonat më poshtë

Forcat e armatosura të Kinës filluan sot stërvitjet e tyre ushtarake më të mëdha ndonjëherë rreth Tajvanit në një shfaqje force në përgjigje të vizitës së kryetares së Dhomës së Përfaqësuesve të SHBA, Nancy Pelosi në ishull.

Siç njoftoi Ministria e Mbrojtjes në Taipei, ata lëshuan “shumë” raketa balistike në ujërat përreth ishullit. Sipas një njoftimi për shtyp nga ministria, “Partia Komuniste” e Kinës lëshoi ​​”raketa të shumta Dongfeng në ujërat verilindore dhe jugperëndimore të Tajvanit.

Gazeta shtetërore e Kinës, Global Times publikoi një video që supozohet se tregon lëshimin e raketave kineze në fillim të ditës së sotme që synonin ujërat përreth Tajvanit. Autenticiteti i videos nuk është verifikuar në mënyrë të pavarur.

Ushtria Çlirimtare Popullore e Kinës tha se kishte përfunduar lëshimet e raketave konvencionale dhe shtoi se kontrollet në zonat ku ishin lëshuar tani ishin hequr.

Më herët, Agence France-Presse kishte publikuar një video që regjistronte lëshimin e raketave në ngushticën e Tajvanit.

Kujtohet se Pekini filloi stërvitjet ushtarake në shkallë të gjerë në gjashtë zona rreth Tajvanit, përgjatë rrugëve të ngarkuara të tregtisë detare.

 

 

Ndajeni këtë artikull me të tjerë duke klikuar ikonat më poshtë