Banorët e fshatit turk të Kalfat, vendosur midis kodrave të rrafshnaltës së Anadollit, pretendojnë se Boris Johnson, kryeministri i ri i Mbretërisë së Bashkuar, i ka rrënjë në fshatin e tyre. Ata, të ndodhur 110 kilometra në veri të kryeqytetit Ankara, kanë ndjekur karrierën e Johnsonit që kur ai u bë kryetar i Londrës në vitin 2008.

Rrënjët turke të Boris Johnsonit nisën të përfliten pasi ai u bë kryetar bashkie, ku ky detaj u tha në një dokumentar që përfshinte historinë e familjes së tij.

Sipas dokumentarit, për të cilin folën njerëzit e atij fshati për katër breza më parë, paraardhësi i pretenduar i Kryeministrit të ri të Britanisë së Madhe, Haci Ahmet Riza Efendi, ishte një tregtar i suksesshëm që u transferua nga Kalfati në Stamboll në fund të viteve 1800.

Djali i tij Ali Kemal, që mendohet të jetë gjyshi i Boris Johnson, lindi në Stamboll dhe arsimin e mori në Evropë. Atje ai u takua me gruan e tij të ardhshme, Winifred Brun, me të cilën u martua në vitin 1903 në Londër. Gjashtë vjet më vonë, gjyshi i dyshuar i Boris Johnson ishte Osman Wilfred Kemal, ndërsa Brun ndërroi jetë menjëherë pas lindjes së djalit të tij. Vjehrra e tij Margaret Johnson u kujdes për fëmijët dhe para se të fillonte Lufta e Parë Botërore, ai u kthye në Turqi.

Ai shërbeu si ministër i Mehmed VI atje, por ndërsa Turqia luftoi për pavarësinë e saj, Ali Kemal, i cili mbështeti protektoratin britanik, ra nën ndjenjat nacionaliste. E kur ai po udhëtonte për një gjyq drejt Ankarasë, në 1922, u vra nga një turmë në tren. Djali i tij Wilfred Johnson, i cili mori mbiemrin e gjyshes së tij, u rrit në Anglinë jugperëndimore, ku babai i Boris Johnson, Stanley lindi në vitin 1940.

“Boris Johnson është një krenari e madhe për ne. Ai është një kalfatas për ne dhe gjithmonë do ta konsiderojmë atë një nga ne”, tha 65-vjeçari Satilmis Karatekin, i cili pretendon se është një i afërm i i këtij politikani.

Pretendimet e tyre bazohen në gurët e varreve në një varrezë të shtrirë në skaj të fshatit, ku shumë mbiemra kanë rrënjën e fjalës “sari”, që tregon shtigjet e ndritshme të Turqisë. Nga mbetjet e dukshme të varreve stërgjyshore të Boris Johnson, të njohura në vend si Sarioglangiller, kanë mbetur vetëm disa gurë varri.

Një banor zbulon se dikur kishte shumë njerëz biondë në fshat, por ata ose vdiqën ose u shpërngulën. Një nga të afërmit e dyshuar të largët të Kryeministrit Johnson tha se ai ishte i zhgënjyer kur Boris nuk erdhi në Kalfat gjatë vizitës së tij në Turqi.

Subscribe kanalin tonë në Youtube për të mos humbur asnjë video të re