Pròtestuesit dhe pòlicia janë përplasur në kryeqytetin e Bjellorusisë Minsk dhe qytete të tjera, pasi një sondazh i publikuar televizori shtetëror tha që udhëheqësi Alexander Lukashenko ishte rizgjedhur në zgjedhjet e së dielës.

Në Minsk, pòlicia përdori gránata trònditëse për të shpërndarë turmat në qendër të qytetit. Ka pasur gjithashtu raportime për të lënduar.

Sondazhi i daljeve në televizionin shtetëror tregoi se Lukashenko fitoi gati 80% të votave.

Ndërkohë që kandidatja kryesore e opozitës Svetlana Tikhanovskaya tha që ajo nuk i besonte shifrave që i dhanë asaj 7%.

“Unë besoj sytë e mi dhe shoh që shumica janë me ne,” tha ajo në një konferencë shtypi të dielën në mbrëmje.

Opozita kishte pohuar se priste që votimi të manipulohej, duke thënë se ai do të mbante një numër alternative të votave. Zonja Tikhanovskaya, 37 vjeç, hyri në zgjedhje në vend të burrit të saj të bùrgosur dhe vazhdoi të udhëheqë mitingje të mëdha të opozitës.

Lukashenko ndodhet në pushtet që nga viti 1994 dhe u zotua pas nisjes së pròtestavese se situata në vend do të mbetet “nën kontroll”.

Përfundimi i sondazhit të së Dielës solli një përplasje fizike të aktivistëve me gazetarët, duke u shpërndarë më pas në të gjitha qytetet kryesore të vendit, në një nga demostratat më të mëdha që Bjellorusia ka pasur ndonjëherë.

/faxweb

Subscribe kanalin tonë në Youtube për të mos humbur asnjë video të re