Britania u zgjua në festë këtë të shtunë  për një ngjarje mbretërore, që ndodh një herë në gjeneratë: kurorëzimi i Mbretit Charles III dhe Mbretëreshës Camilla në një ceremoni madhështore në Westminster Abbey në Londër. Mbreti Charles III i shoqëruar nga bashkëshortja e tij u nis nga Buckingham Place për në Westminster Abbey me karrocën e tij madhështore  të larë me flori.

 

Pasi arriti ne pallatin mbreteror  Charles  i trete iu drejtua  procesionit  me liderë fetarë si dhe kryeministra e përfaqësues të vendeve  të ndryshme të botës .

 

Pasi mbreti dhe mbreteresha   zunë  vendet e tyre përpara altarit të lartë të Abbey, vend i njohur si Kisha e  Kurorëzimit që ndodhet në pikën qendrore të pallatit madhështor përballë të ftuarve, Kryepeshkopi me biblën në dorë i kërkoi Mbretit Charles të konfirmojë se ai do të mbështesë ligjin dhe Kishën e Anglisë gjatë mbretërimit të tij.

 

Ndërkohë perpara kurorezimit mbreti u vajos ne nje ambjent te mbyllur per  publikun, nje tradite kjo per te theksuar statusin shpirteror te sovranit.

 

Momenti unik i betimit të Mbretit Charles, u shoqërua me zotimin e këtij të fundit se do të jetë një monark besnik.

 

Pasi u betua për besnikëri ndaj monarkisë kryepeshkopi vendosi kurorën e Shën Eduardit në kokën e Mbretit Charles III.

 

Po ashtu bashkëshortja e tij Camila u kurorëzua me kuroren e Mbretëreshës Mari.

 

Këmbanat e abacisë, boritë dhe përshëndetjet me armë u dëgjuan në të gjithë Mbretërinë e Bashkuar. Këtë moment historik turma të panumërta e ndoqën  nga sheshe të ndryshme në Angli.  Të pranishëm ishin dhe  pjetarët e familjes mbretërore, por dicka që u vu re ishte mungesa e bashkëshortes se Princ Harryt, Meghan Markle e cila nuk ka marr një ftesë nga mbretëria. Së shpejti, çifti mbretëror do të kthehet në Pallatin Buckingham në një tjetër procesion luksoz dhe do të përshëndesë turmat nga ballkoni i Pallatit.

 

Rreth 2,200 njerëz, duke përfshirë familjen mbretërore, të famshëm, liderë fetarë dhe krerët e shtetit, janë brenda Abbey për të dëshmuar ngjarjen.

Subscribe kanalin tonë në Youtube për të mos humbur asnjë video të re