Shtatë migrantë kanë humbur jetën  në brigjet italiane, pasi varka që po i transportonte u përmbyt.

Mësohet se anija është fundosur rreth 5 milje nga Lampeduza në Itali.

Sipas gazetës italiane La Repubblica, raportohet se mes viktimave janë katër gra, njëra prej të cilave thuhet se ishte shtatzëne.

Ndërkohë, burimet e policisë thonë se ka ende nëntë të zhduku . Tashmë ka filluar një hetim për të përcaktuar detajet e ngjarjes tragjike.

 Në Lampedusa, qendra për strehimin e përkohshëm të emigrantëve dhe refugjatëve është përsëri e mbipopulluar. Autoritetet po përpiqen të evakuojnë disa nga 660 personat në zona të ndryshme të Siçilisë ose në anije speciale në funksion për të karantinuar “të dëshpëruarit në det”.

Subscribe kanalin tonë në Youtube për të mos humbur asnjë video të re