Kina ka paralajmëruar për sëmundjet e të mbjellave dhe kafshëve pasi ujërat e përmbytjeve po largohen nga zonat rurale dhe disa qytete luftojnë për të rivendosur furnizimin me ujë të pijshëm pas përmbytjeve më të këqija në gjashtë dekada.

Provinca Hebei, e cila kufizohet me kryeqytetin Pekin, javën e kaluar pati më shumë reshje se zakonisht në një vit si pjesë e stuhive që pasuan tajfunin Doksuri. Një sasi kaq e madhe reshjesh preku të mbjellat e vjeshtës dhe dëmtoi pajisjet bujqësore.

Autoritetet lokale duhet të rrisin masat për të parandaluar dhe kontrolluar shpërthimet e mëdha të kafshëve të ngordhura, dëmtuesve dhe insekteve, tha ministri i Bujqësisë Tang Renjian pas inspektimit të zonave të prekura dje.

Fermat në të gjithë Hebein u prekën rëndë. Shumë derra dhe dele u mbytën nga përmbytja dhe të korrat u shkatërruan.

“Departamentet e bujqësisë dhe rurale në të gjitha nivelet duhet të vlerësojnë me saktësi situatën e katastrofës së fermerëve, të ndihmojnë fermerët e prekur për të zgjidhur vështirësitë praktike dhe për të parandaluar varfërinë e shkaktuar nga fatkeqësitë ose kthimin në varfëri,” tha Tang, sipas faqes së internetit të ministrisë.

Në Zhuozhou, qyteti më i goditur në Hebei, punëtorët me kostume mbrojtëse spërkatën dezinfektues në zonat e banuara për të parandaluar përhapjen e sëmundjes, njoftoi agjencia shtetërore e lajmeve Xinhua.

Furnizimi me ujë të pastër është ndërprerë në disa zona rurale dhe qytete të Hebeit, si Shijiazhuang, ku tubat e ujit dhe puset janë shkatërruar nga përmbytjet, duke prekur dhjetëra mijëra njerëz. Ndër të tjera, Ministria e Burimeve Ujore po ngre pikat e furnizimit me ujë dhe dërgon cisterna në zonat e prekura.

Edhe në Pekin, ku të paktën 33 njerëz vdiqën nga përmbytjet, një ekip prej afro 600 personash po “garonte me kohën” për të rivendosur furnizimin me ujë në një lagje rurale.

Subscribe kanalin tonë në Youtube për të mos humbur asnjë video të re