Subscribe kanalin tonë në Youtube për të mos humbur asnjë video të re

Një burrë 53-vjeçar ka vdekur pasi ka refuzuar të evakuohet nga përmbytjet në rajonin e Mykolaiv të kontrolluar nga ukraina. Lajmi u bë i ditur nga autoritetet në Telegram. 

 

“Për shkak të hedhjes në erë nga pushtuesit të hidrocentralit Kakhovka, territoret e komuniteteve Snihurivka, Shyroke dhe Horokhivske në rajonin e Mykolaiv janë përmbytur. Deri më tani kemi një viktimë, një burrë 53-vjeçar nga fshati Vasylivka. Ai refuzoi të evakuohej dje”, tha Serhii Shaikhet, shefi i policisë rajonale. 

 

Shaikhet u kërkoi njerëzve të evakuonin zonat e përmbytura dhe tha se policia po patrullon zonën me varka për të identifikuar njerëzit që kanë nevojë për ndihmë.

 

Të paktën 1,854 njerëz janë evakuuar që nga e marta, ndërsa përpjekjet e shpëtimit për të çliruar njerëzit nga shtëpitë e tyre të përmbytura në Kherson.

Subscribe kanalin tonë në Youtube për të mos humbur asnjë video të re