Alibeajt dhe grupi i mbështetesve të Bashës do të marrin pjesë në Kuvend në ceremoninë e marrjes së detyrës së Presidentit të ri, ditën e dielë në Kuvend.

 

Kreu i Grupit Parlamentar të PD, thotë se pavarësisht se zgjedhja e Begajt përfaqëson zgjedhjen e njëanshme të mazhorancës, ai dhe deputetet e tjerë të PD respektojne institucionin e Presidentit dhe Kushtetutën e vendit.

 

Alibeaj shton se edhe në 2017 kur Meta u zgjodh president PD atehere nuk mori pjese ne votim por mori pjese ne ceremonine e betimit.

 

 

Ne do marrim pjese ne seancen e neserme ne Kuvend. Seanca e neserme eshte e parashikuar nga Kushtetuta. Qendrimin tone per z. Begaj e kemi mbajtur dhe eshte i qarte. Ai perfaqeson zgjedhjen e njeaneshme te mazhorances dhe nuk  perfaqeson gjysmen e shqiptareve. Por ka nje ndryshim midis individit Bajram Begajt dhe Presidences se Republikes si institucion. Kemi respektuar e do te respektojme Kushtetuten dhe institucionet e jo individet. Jemi shume te qarte ne kete pozicion.

Subscribe kanalin tonë në Youtube për të mos humbur asnjë video të re