Ish-presidenti amerikan Donald Trump përballet me sfidën më të madhe ligjore të jetës së tij këtë javë në New York, ku do të paditet të martën, më 4 prill, për pagesa sekrete gjatë fushatës zgjedhore të 2016-ës.

Pavarësisht vëmendjes intensive që do të përqendrohet në sallën e gjyqit të Manhatanit të poshtëm, hetimet nga Atlanta në Uashington do të vazhdojnë, duke nxjerrë në pah gamën e gjerë të rreziqeve me të cilat përballet ndërsa përpiqet të rifitojë presidencën.

Dobësia me të cilën përballet Trump vetëm në Uashington u bë e qartë muajin e kaluar, kur gjyqtarët në një seri vendimesh të vulosura hodhën poshtë përpjekjet e ekipit Trump për të bllokuar dëshminë e jurisë së madhe – duke përfshirë avokatin e tij dhe një ish-zv/president – ​​nga dëshmitarët që ishin, ose ende janë afër tij dhe që mund të sigurojë një pasqyrë të drejtpërdrejtë në ngjarjet kryesore.

Vendimet që udhëzojnë këshilltarët dhe ndihmësit për të dëshmuar nuk sugjerojnë se Departamenti i Drejtësisë është afër aktakuzës, as nuk garantojnë se prokurorët do të jenë në gjendje të sigurojnë dëshmi të vlefshme për një aktakuzë të mundshme.

Por ende kyç është hetimi nëse dokumentet e klasifikuara janë keqpërdorur kriminalisht në shtëpinë e Trump në Florida dhe pengimi i mundshëm i këtij hetimi, si dhe përpjekjet e Trump dhe aleatëve të tij për të përmbysur rezultatet e zgjedhjeve presidenciale të vitit 2020.

“Unë mendoj se kur jeni duke folur për tentativa për kryengritje dhe për llojet e çështjeve për të cilat po flasim, do të ketë shumë argumente nga Departamenti i Drejtësisë,” tha Randall Eliason, një ish-prokuror federal dhe profesor i drejtësisë në Universitetin George Washington.

Ndërkohë, Prokurori i Atlantës vazhdon të hetojë përpjekjet e Trump dhe aleatëve të tij për të përmbysur humbjen e tij zgjedhore në Xhorxhia. Një juri e madhe e posaçme tha në shkurt se besonte se “një ose më shumë dëshmitarë” kishin gënjyer nën betim dhe u bëri thirrje prokurorëve vendas të ngrinin akuza.

Ish-presidenti nuk ka dëshmuar kurrë para një jurie të posaçme, që do të thotë se ai nuk është në mesin e atyre që mund të kishin kryer dëshmi të rreme. Megjithatë, raporti nuk përjashton mundësinë e akuzave të tjera, dhe çështja vazhdon të paraqesë sfida të veçanta për Trump, pjesërisht për shkak se veprimet e tij në Xhorxhia ishin kaq publike.

Subscribe kanalin tonë në Youtube për të mos humbur asnjë video të re