Piro Milkani, Ruzhdi Pulaha, Alfred Trebicka, Genc Fuga, Sotiraq Bratko, Albert Minga, Agim Bajko, Karafil Shena e shumë të tjerë, janë emrat e rinj, që i janë shtuar firmëtarëve të peticionit për ngritjen e Teatrit të Ri Kombëtar.

Peticioni iu drejtua pasditen e sotme Presidentit të Republikës, Ilir Meta, Kryeministrit Edi Rama, kryetarit të Partisë Demokratike, Lulzim Basha dhe kryetares së Lëvizjes Socialiste për Integrim, Monika Kryemadhi, për t’iu përsëritur edhe njëherë vullnetin e tyre pro ndërtimit të një Teatri të ri Kombëtar, në vendin ku ndodhet godina e vjetër.

Dhjetra aktorë dhe regjisorë e kanë firmosur peticionin, i cili në fakt është peticioni i tretë që i drejtohet krerëve të shtetit për çështjen e Teatrit Kombëtar që nga viti 2018, ku deklarojnë se ndërtimin e Teatrit të Ri e konsiderojnë të mbyllur me sukses në emër të interesit kombëtar dhe u bëjnë thirrje atyre që t’i lënë lojërat politike sepse pikërisht nga këto lojëra komuniteti i artistëve ka mbetur edhe sot pa Teatër. Mes figurave të njohura të artit e veçanërisht skenës së teatrit janë Robert Ndrenika, Luftar Paja, Viktor Zhusti, Artan Imami, Spiro Duni, Leka Bungo, Altin Basha, Arben Derhemi, por edhe dhjetra të tjerë.

Firmëtarët

Piro Milkani

Ruzhdi Pulaha

Alfred Trebicka

Genc Fuga

Sotiraq Bratko

Albert Minga

Dhimiter Orgocka

Agim Bajko

Nikolla Llambro

Armando Bora

Vangjel Agora

Karafil Shena

Guri Koço

Ligoraq Riza

Kristian Koroveshi

Shkelqim Jaupi

Paola Kodra

Ilda Pepi

Erjola Meta

Blerta Belliu

Mateus Frroku

Adrian Cerga

Xhuliano Brisku

Ina Gjonci

Ledjon Zoi