Ndajeni këtë artikull me të tjerë duke klikuar ikonat më poshtë

Koreja e Veriut lëshoi ​​dy raketa balistike, njoftoi roja bregdetare japoneze, duke cituar Ministrinë e Mbrojtjes.

Sipas transmetuesit japonez NHK, duke cituar një burim qeveritar, raketat ranë jashtë zonës ekskluzive ekonomike të Japonisë.

Më herët, Shtabi i Përgjithshëm i Mbrojtjes Kombëtare të Koresë së Jugut njoftoi se Koreja e Veriut kishte lëshuar një raketë balistike të një lloji të panjohur në brigjet e saj lindore.

Provokimi i ri i raketave nga regjimi i Phenianit erdhi në vazhdën e vizitës së Zv/Presidentes së SHBA Kamala Harris në Seul dhe në shkollat ​​e mesme ushtarake më të mëdha të përbashkëta SHBA-Koreane Jugore (Ulchi Freedom Shield) në pesë vjet.

Ndajeni këtë artikull me të tjerë duke klikuar ikonat më poshtë