Zyra doganore Mavromati, ose ndryshe pika kufitare e Qafë-Botës do të funksionojë 24 orë, në kufirin greko-shqiptar në Thesprotia, me një datë të mundshme të fillimit nga 7 korriku deri në fund të gushtit.

Lajmi u konfirmua për ERT Janinë nga deputeti i ND Thesprotia, Vassilis Giogiakas, i cili pati një takim sot me Ministrin e Shtetit, George Gerapetritis. Giogiakas vuri në dukje se nuk do të ketë më kufizime sasiore për hyrjen përmes doganave (aktualisht kufiri është 250 persona në ditë), gjë e cila pritet të lehtësojë trafikun turistik dhe tregtar.

Inspektimet shëndetësore do të vazhdojnë të kryhen si nga një njësi EODY ashtu edhe nga njësi private, të tilla si ato që veprojnë tashmë në portin e Igumenicës. Zyra doganore Mavromati, e cila qëndroi e mbyllur për më shumë se një vit gjatë një serie bllokimesh, u rihap në fillim të qershorit. Ai shërben më shumë se 600,000 kalime në vit.

Subscribe kanalin tonë në Youtube për të mos humbur asnjë video të re